Reding shahrida joylashgan sobiq qamoqxona Ziran Educational Foundation fondi tomonidan sotib olindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Weekend nashri xabar berdi. Ushbu qamoqxona 1895–1897 yillarda taniqli yozuvchi Oskar Uayld jazo o‘tagan joy sifatida tarixda qolgan.
Yangi loyiha doirasida sobiq qamoqxona ijodkorlar uchun xavfsiz makon sifatida qayta tashkil etilishi rejalashtirilgan. Fond bu hududda san’at markazi va butik-mehmonxona ochishni maqsad qilgan.
Shu bilan birga, qamoqxonaning tarixiy qiyofasi saqlangan holda uning ichki qismlarida ko‘rgazma zallari va ijodiy studiyalar tashkil etilishi ko‘zda tutilmoqda. Joriy yil yoz faslida fond rekonstruksiya bo‘yicha konsepsiyani taqdim qilishni rejalashtirmoqda.
Loyiha doirasida me’morlar viktorian davriga oid arxitektura uslubini saqlab qolgan holda, uning og‘ir tarixini zamonaviy san’at bilan uyg‘unlashtirishni maqsad qilgan. Eslatib o‘tish joizki, Oskar Uayldning ushbu qamoqxonada o‘tkazgan ikki yillik hayoti uning mashhur “Reding qamoqxonasi balladasi” asariga ilhom manbai bo‘lgan.

Оскар Уайльд тюрьма превратится в центр искусства
Бывшая тюрьма в городе Рединг была приобретена фондом Ziran Educational Foundation. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает издание Weekend. Эта тюрьма осталась в истории как место заключения известного писателя Оскара Уайльда в 1895–1897 годах.
В рамках нового проекта планируется преобразовать бывшую тюрьму в безопасное пространство для творческих людей. Фонд намерен открыть в этом районе центр искусства и бутик-отель.
При этом, сохраняя исторический облик тюрьмы, планируется организовать внутри выставочные залы и творческие студии. В этом году летом фонд планирует представить концепцию реконструкции.
В рамках проекта архитекторы намерены сохранить архитектурный стиль викторианской эпохи, сочетая тяжелую историю здания с современным искусством. Напомним, что двухлетняя жизнь Оскара Уайльда в этой тюрьме послужила вдохновением для его знаменитого произведения «Баллада о тюрьме Рединг».