Pixar yangi yo'nalishda ijtimoiy mavzulardan voz kechdi
Mashhur Pixar animatsiya studiyasi o'zining ijodiy yo'nalishini tubdan o'zgartirishga qaror qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Studiyaning kreativ direktori Pit Dokter The Wall Street Journal nashriga bergan intervyusida kompaniya so'nggi yillarda yuz bergan muvaffaqiyatsizliklardan saboq olganini aytdi. Ilgari studiya rejissyorlarning shaxsiy kechinmalari va psixoterapevtik mavzularga asoslangan loyihalarga e'tibor qaratgan edi.
Ammo "Luka", "Jon" va "Bazz Layter" kabi filmlar kutilgan moliyaviy natijalarga erisha olmadi. 2023 yilda Pit Dokter jamoa oldida chiqib, shaxsiy kechinmalarga asoslangan yo'nalish noto'g'ri bo'lganini tan oldi.
Shundan so'ng studiya o'z siyosatini o'zgartirib, murakkab ijtimoiy mavzular va nozik masalalarni filmlardan chiqarishga kirishdi. Ayniqsa, "Elio" va "Boshqotirma 2" loyihalarida personajlarning shaxsiy hayotiga oid bahsli jihatlar tahrir qilindi.
Mutaxassislarning fikricha, ota-onalar farzandlari bilan bunday murakkab mavzularda suhbatlashishga hali tayyor emas. Ushbu o'zgarishlar o'z samarasini bera boshladi.
"Boshqotirma 2" animatsion filmi 2024 yilda eng kassabop loyihaga aylanib, qariyb 1,7 milliard dollar daromad keltirdi. Bu natija studiyaning to'g'ri yo'ldan ketayotganini va tomoshabinlar oddiy, lekin sifatli va qiziqarli hikoyalarni sog'inganini ko'rsatadi.
Endi Pixar jamoasi asosiy e'tiborni tomoshabinlarga chinakam zavq bag'ishlaydigan va barcha yoshdagi insonlar tushunadigan sifatli kino mahsulotlarini yaratishga qaratmoqda.

Pixar отказался от социальных тем в новом направлении
Известная студия анимации Pixar решила кардинально изменить своё творческое направление. Об этом сообщает Zamin.uz.
Креативный директор студии Пит Доктер в интервью изданию The Wall Street Journal рассказал, что компания извлекла уроки из неудач последних лет. Ранее студия уделяла внимание проектам, основанным на личных переживаниях режиссёров и психотерапевтических темах.
Однако фильмы «Лука», «Джон» и «Базз Лайтер» не достигли ожидаемых финансовых результатов. В 2023 году Пит Доктер признал перед командой, что направление, основанное на личных переживаниях, было ошибочным.
После этого студия изменила свою политику и начала исключать из фильмов сложные социальные темы и деликатные вопросы. Особенно в проектах «Элио» и «Головоломка 2» были отредактированы спорные моменты, касающиеся личной жизни персонажей.
По мнению специалистов, родители ещё не готовы обсуждать с детьми такие сложные темы. Эти изменения начали приносить плоды.
Анимационный фильм «Головоломка 2» в 2024 году стал самым кассовым проектом, заработав около 1,7 миллиарда долларов. Этот результат показывает, что студия идёт правильным путём, а зрители соскучились по простым, но качественным и интересным историям.
Теперь команда Pixar сосредоточена на создании качественных кинопродуктов, которые доставляют настоящее удовольствие зрителям и понятны людям всех возрастов.