Tug‘ilish darajasi yil boshidan pasaydi, mutaxassislar xavotirda
Respublika miqyosida yilning birinchi yarmida tug‘ilish darajasi kutilganidan past bo‘ldi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu holat demografiya va oila rejalashtirish sohasidagi mutaxassislarni jiddiy tashvishga solmoqda. Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, yanvar oyidan iyungacha ro‘yxatga olingan yangi tug‘ilgan chaqaloqlar soni taxminan 405,5 mingni tashkil etdi.
Bu ko‘rsatkich aholi sonining tez o‘sishiga qaramay, tug‘ilish sur’atining pasayishini ko‘rsatadi. Tug‘ilgan bolalarning 209,6 ming nafari o‘g‘il, 195,9 ming nafari esa qiz bolalardan iborat.
Shahar hududlarida 197,8 ming nafar bola tug‘ilgan bo‘lsa, qishloq joylarida bu ko‘rsatkich 207,7 mingga yetdi. O‘tgan yilning shu davri bilan solishtirganda tug‘ilishlar soni 14,4 mingga kamaygan.
Shuningdek, yil boshidan iyungacha ro‘yxatga olingan o‘limlar soni 84,1 ming kishini tashkil etdi. O‘lim holatlarining 46,2 ming nafari erkaklar, 37,9 ming nafari esa ayollarga to‘g‘ri keladi.
O‘tgan yilning shu davriga nisbatan vafot etishlar 2,7 mingga oshgan. Demografik holatda tug‘ilishning kamayishi va o‘limning oshishi ikki qarama-qarshi tendensiya sifatida namoyon bo‘lmoqda.
Bu aholi o‘sish sur’atining sekinlashishiga olib kelishi mumkin. Bundan tashqari, yoshlar orasida nikoh va yangi oilalar qurish kechikayotgani yangi tug‘ilishlarning kamayishiga ta’sir qilmoqda.
Ular avval ta’lim olish, ish bilan band bo‘lish va uy-joy masalalarini hal qilishni afzal ko‘rmoqda. Bu esa demografik vaziyatda muhim o‘zgarishlarga sabab bo‘lmoqda.

Уровень рождаемости с начала года снизился, специалисты обеспокоены
На республиканском уровне в первой половине года уровень рождаемости оказался ниже ожидаемого. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта ситуация вызывает серьезную озабоченность у специалистов в области демографии и планирования семьи. Согласно официальным данным, с января по июнь было зарегистрировано около 405,5 тысяч новорожденных.
Этот показатель, несмотря на быстрое увеличение численности населения, свидетельствует о снижении темпов рождаемости. Из новорожденных 209,6 тысяч составляют мальчики, а 195,9 тысяч — девочки.
В городских районах родилось 197,8 тысяч детей, в сельских местностях этот показатель достиг 207,7 тысяч. По сравнению с аналогичным периодом прошлого года количество рождаемости снизилось на 14,4 тысяч.
Кроме того, с начала года по июнь было зарегистрировано 84,1 тысяч случаев смерти. Из них 46,2 тысяч случаев приходятся на мужчин, а 37,9 тысяч — на женщин.
По сравнению с аналогичным периодом прошлого года количество смертей увеличилось на 2,7 тысяч. В демографической ситуации снижение рождаемости и увеличение смертности проявляются как две противоположные тенденции.
Это может привести к замедлению темпов роста населения. Кроме того, задержка в заключении браков и создании новых семей среди молодежи влияет на снижение рождаемости.
Молодежь предпочитает сначала получить образование, устроиться на работу и решить жилищные вопросы. Это приводит к значительным изменениям в демографической ситуации.