Sog‘liqni saqlash sohasida xizmat sifatini oshirish maqsadida O‘zbekistonda Respublika tez tibbiy yordam markazi barcha hududiy filiallarida Call-back (qayta qo‘ng‘iroq) tizimi joriy etildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu yangilik Samarqand viloyatidagi muvaffaqiyatli tajribadan kelib chiqib, joriy yildan boshlab butun respublika bo‘ylab sinov tariqasida yo‘lga qo‘yildi. Call-back tizimining asosiy maqsadi — 103 xizmati faoliyatiga oid e’tirozlarni tezda aniqlash, murojaatlar sabablarini o‘rganish va ularni tezkorlik bilan bartaraf etishdir.
Tez yordam brigadalari faoliyati ushbu tizim orqali muntazam nazorat qilinayotgani natijasida aholidan kelib tushayotgan shikoyatlar soni sezilarli darajada kamaydi. Masalan, o‘tgan yilning may-iyun oylarida 103 xizmatiga 783 ta shikoyat kelib tushgan bo‘lsa, 2025 yilning ayni davrida bu ko‘rsatkich 32,3 foizga kamayib, 538 taga tushdi.
Bu ijobiy o‘zgarish tizimning nafaqat joriy etilganini, balki samarali ishlashini ham tasdiqlaydi. Mutasaddilarning fikricha, Call-back tizimi fuqarolarning o‘ziga xos fikr va takliflarini o‘rganish, ular bilan doimiy aloqada bo‘lish va xizmatlardan qoniqish darajasini baholash imkonini beradi.
Shu orqali tez tibbiy yordam sifatini oshirish, tizimdagi kamchiliklarni bartaraf etish hamda aholi ishonchini mustahkamlashga qaratilgan chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda. Xulosa qilib aytganda, respublikada Call-back tizimining joriy etilishi tez tibbiy yordam xizmatida sifat nazoratini kuchaytirish va aholi manfaatlarini ta’minlashda yangi bosqichni boshlab berdi.
Ushbu tizim kelajakda yanada rivojlantirilishi va boshqa sohalarda ham keng qo‘llanilishi kutilmoqda.

В службе скорой помощи внедрена система Call-back
С целью повышения качества услуг в сфере здравоохранения в Узбекистане в республиканском центре скорой медицинской помощи была внедрена система Call-back (обратный звонок) во всех региональных филиалах. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта новость была основана на успешном опыте Самаркандской области и с этого года была запущена в качестве эксперимента по всей республике. Основная цель системы Call-back — быстро выявлять жалобы на работу службы 103, изучать причины обращений и оперативно их устранять.
В результате регулярного контроля деятельности бригад скорой помощи через эту систему количество жалоб от населения значительно сократилось. Например, в мае-июне прошлого года в службу 103 поступило 783 жалобы, а в это же время 2025 года этот показатель снизился на 32,3% и составил 538.
Это положительное изменение подтверждает не только внедрение системы, но и ее эффективную работу. По мнению ответственных лиц, система Call-back позволяет изучать уникальные мнения и предложения граждан, поддерживать с ними постоянный контакт и оценивать уровень удовлетворенности услугами.
Таким образом, проводятся мероприятия, направленные на повышение качества скорой медицинской помощи, устранение недостатков в системе и укрепление доверия населения. В заключение можно сказать, что внедрение системы Call-back в республике открыло новую стадию в усилении контроля качества в службе скорой помощи и обеспечении интересов населения.