Kelayotgan haftada O‘zbekistonda ob-havo salqinlashadi
Iyul oyi o‘rtalarida O‘zbekistonda issiqlik va namlikning yuqori darajasi hayot tarziga salbiy ta’sir ko‘rsatgan bo‘lsa-da, kelayotgan haftada ob-havoda sezilarli yaxshilanishlar kuzatilishi kutilmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Meteorolog Erkin Abdulahatovning ta’kidlashicha, respublika hududining katta qismiga uzoq kutilgan tungi salqinlik kirib keladi va harorat me’yordan past bo‘ladi. Bu o‘zgarishlar aholini yaqin kelajakda yuz berishi mumkin bo‘lgan salbiy holatlardan ehtiyot bo‘lishga chaqiradi.
Jazirama davrining so‘nggi kunlarida aholida kuchli issiqlik va charchoq kuzatildi. Yong‘in xavfini kamaytirish va vaqtni samarali o‘tkazish uchun mutasaddi tashkilotlar zarur choralarni ko‘rdi.
Ayniqsa, kelayotgan haftada Qozog‘iston shimolidan kelayotgan sovuq antisiklon ta’sirida harorat yozning kunduzgi ko‘rsatkichlariga nisbatan bir-ikki daraja pasayadi. Bu salqinlik nafaqat odamlarning sog‘lig‘ini saqlashga yordam beradi, balki tabiiy muhit uchun ham ijobiy ta’sir ko‘rsatadi.
Salqin havo yong‘in xavfini kamaytirish va suv resurslarini tejashda muhim omil hisoblanadi. 2025 yilning iyul oyida kuzatilgan issiqlik to‘lqinlari ko‘plab kishilarda noqulayliklar yaratgan bo‘lsa, kelayotgan ob-havo o‘zgarishlari tufayli odamlar fiziologik jihatdan o‘zlarini yaxshiroq his qilishlari mumkin.
Iyulning 18-23 kunlari orasida hududlarda namlik va issiqlik darajasi yuqori bo‘lib, bu ba’zi hollarda stressga sabab bo‘ldi. Biroq kelayotgan haftada salqin havo oqimlari ushbu ta’sirlarni kamaytiradi va odamlarning farovonligini yaxshilaydi.
Shu bilan birga, energiya sarfini optimallashtirish va tabiiy resurslarni tejash uchun ham qulay sharoit yaratiladi. Umuman olganda, yaqin kunlarda kuzatiladigan ob-havo o‘zgarishlari aholining sog‘lig‘ini himoya qilish va ekologik muammolarni kamaytirishga xizmat qiladi.

На следующей неделе в Узбекистане погода похолодает
В середине июля в Узбекистане высокая температура и влажность негативно сказались на образе жизни, однако на следующей неделе ожидается значительное улучшение погоды. Об этом сообщает Zamin.uz.
Метеоролог Эркин Абдулаҳатов отметил, что на большую часть территории республики придет долгожданная ночная прохлада, и температура будет ниже нормы. Эти изменения призывают население быть осторожным к возможным негативным явлениям в ближайшем будущем.
В последние дни жаркого периода у населения наблюдались сильная жара и усталость. Для снижения риска пожаров и эффективного использования времени ответственные организации приняли необходимые меры.
В частности, на следующей неделе под воздействием холодного антициклона, приходящего с севера Казахстана, температура снизится на один-два градуса по сравнению с дневными показателями лета. Эта прохлада поможет не только сохранить здоровье людей, но и окажет положительное влияние на природную среду.
Прохладный воздух является важным фактором в снижении риска пожаров и экономии водных ресурсов. Жаркие волны, наблюдаемые в июле 2025 года, создали дискомфорт для многих людей, однако благодаря предстоящим изменениям погоды люди могут чувствовать себя физиологически лучше.
С 18 по 23 июля в регионах уровень влажности и температуры будет высоким, что в некоторых случаях вызвало стресс. Однако на следующей неделе прохладные воздушные потоки снизят эти воздействия и улучшат благосостояние людей.
При этом будут созданы благоприятные условия для оптимизации потребления энергии и экономии природных ресурсов. В целом, изменения погоды, ожидаемые в ближайшие дни, будут способствовать защите здоровья населения и снижению экологических проблем.