Buxoro shahrida soliq organi xodimi o‘z xizmat vakolatidan chetga chiqib, pora olayotgan vaqtida qo‘lga olindi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Davlat xavfsizlik xizmati ma’lumotlariga ko‘ra, holat xususiy korxona shaklidagi mas’uliyati cheklangan jamiyat faoliyati bilan bog‘liqdir. Mazkur MChJ 2024-yil noyabr-dekabr va 2025-yil yanvar-fevral oylarida aylanishdan olinadigan soliq hamda daromad solig‘i bo‘yicha hisobotlarni belgilangan muddatda topshirmagan.
Shu sababli Buxoro shahar soliq inspeksiyasi ushbu MChJga nisbatan ma’muriy javobgarlikka tortish to‘g‘risida qaror chiqargan va bu asosida MIB Buxoro shahar bo‘limi ijro ishi ochgan. Keyinchalik Buxoro shahar jinoyat ishlari bo‘yicha sudi mazkur MChJga nisbatan qo‘llangan jazoni bekor qilgan hamda uning rahbarining mol-mulkiga qo‘yilgan taqiq ham olib tashlanishi lozim edi.
Ammo Buxoro shahar davlat soliq inspeksiyasi sho‘basi bosh inspektori sud qarori mavjudligiga qaramay, taqiqni bekor qilish evaziga MChJ rahbaridan 400 AQSh dollari miqdorida pora talab qilgan. U belgilangan joyda pulni olayotgan paytda Davlat xavfsizlik xizmati va ichki ishlar organlari tomonidan ushlangan.
Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, inspektorga nisbatan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan va hozirda tergov harakatlari davom etmoqda. Vakolatli organlar tomonidan holat to‘liq o‘rganilmoqda.
Davlat xizmatlarida oshkoralik va halollik tamoyillari asosiy mezon sifatida belgilangan bo‘lib, bunday suiiste’mol holatlariga qat’iy huquqiy baho berilishi ta’kidlanmoqda. Endilikda ushbu inspektor qilgan harakati uchun qonun oldida javob beradi.

В Бухаре налогового инспектора задержали во время получения взятки
В городе Бухара сотрудник налогового органа был задержан во время получения взятки, выходя за пределы своих служебных полномочий. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно данным Государственной службы безопасности, инцидент связан с деятельностью общества с ограниченной ответственностью частного предприятия. Данное ООО не представило отчеты по налогам на добавленную стоимость и налогу на прибыль в установленные сроки в ноябре-декабре 2024 года и январе-феврале 2025 года.
В связи с этим налоговая инспекция города Бухара приняла решение о привлечении данного ООО к административной ответственности, и на основании этого МИБ Бухарского городского отдела открыл исполнительное дело. Позже суд по уголовным делам города Бухара отменил примененное к данному ООО наказание, а также должен был быть снят арест с имущества его руководителя.
Однако, несмотря на наличие судебного решения, главный инспектор отдела налоговой инспекции города Бухара потребовал от руководителя ООО взятку в размере 400 долларов США в обмен на отмену ареста. Он был задержан во время получения денег в установленном месте сотрудниками Государственной службы безопасности и органов внутренних дел.
По официальным данным, в отношении инспектора возбуждено уголовное дело, и в настоящее время продолжаются следственные действия. Уполномоченные органы полностью изучают ситуацию.
Принципы прозрачности и честности в государственных услугах установлены в качестве основных критериев, и подчеркивается необходимость строгой правовой оценки таких случаев злоупотреблений. Теперь этот инспектор понесет ответственность перед законом за свои действия.