Tungi tinchlikni buzganlarga jarimalar oshiriladi
O‘zbekistonda tungi osoyishtalikni buzgan fuqarolar va mansabdor shaxslarga nisbatan jarimalar sezilarli darajada oshirilishi kutilmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Qonunchilik palatasi “Tungi tinchlikni buzganlik uchun javobgarlikni kuchaytirish” bo‘yicha qonun loyihasini birinchi o‘qishda ma’qulladi. Ushbu hujjatga ko‘ra, yaqin kelajakda respublika hududida dam olish kunlari va ish kunlari uchun alohida “tinchlik soatlari” joriy etiladi.
Qonun kuchga kirgach, ushbu qoidalarga rioya qilmagan shaxslarga moliyaviy jazolar qo‘llaniladi. Loyihaga ko‘ra, fuqarolarga 5 baravar bazaviy hisoblash miqdorida jarima solinadi, bu hozirgi qiymat bilan taxminan 2 million so‘mni tashkil etadi.
Mansabdor shaxslar uchun jarima 15 baravar BHMga yetib, 6 million so‘mdan oshishi mumkin. Hozirgi qonunchilikka muvofiq, tungi tinchlikni buzganlik uchun jarima miqdori taxminan 113 ming so‘m bo‘lib, yangi qonun kuchga kirgach, bu miqdor qariyb 18 barobar oshadi.
Mutaxassislar fikricha, bu o‘zgarishlar fuqarolarning shaxsiy hayotiga hurmatni oshirish, dam olish huquqlarini himoya qilish va jamoat tartibini mustahkamlashga xizmat qiladi. Qonun hozirda keyingi o‘qishlar jarayonida ko‘rib chiqilmoqda.

Штрафы будут увеличены для тех, кто нарушает ночное спокойствие
В Узбекистане ожидается значительное увеличение штрафов для граждан и должностных лиц, нарушающих ночное спокойствие. Об этом сообщает Zamin.uz.
Законодательная палата одобрила законопроект о «Ужесточении ответственности за нарушение ночного спокойствия» в первом чтении. Согласно этому документу, в ближайшем будущем на территории республики будут введены специальные «часы спокойствия» для выходных и рабочих дней.
После вступления закона в силу к лицам, не соблюдающим эти правила, будут применяться финансовые штрафы. Согласно проекту, гражданам будет назначен штраф в размере 5-кратной базовой расчетной величины, что составляет примерно 2 миллиона сумов по текущему курсу.
Для должностных лиц штраф может достигать 15-кратной БРМ и превышать 6 миллионов сумов. В соответствии с действующим законодательством, штраф за нарушение ночного спокойствия составляет примерно 113 тысяч сумов, и после вступления нового закона в силу эта сумма увеличится почти в 18 раз.
По мнению специалистов, эти изменения способствуют повышению уважения к личной жизни граждан, защите прав на отдых и укреплению общественного порядка. Закон в настоящее время рассматривается в процессе дальнейших чтений.
После принятия нарушение ночного спокойствия будет оцениваться не только как аморальное, но и как серьезное правонарушение (источник: zamin.uz)