Jizzaxda ikki milliard qarzi bor haydovchi to‘xtatildi
Jizzax viloyatida qarzi ikki milliard so‘mdan oshgan haydovchi "Qalqon" tizimi yordamida aniqlanib, huquqni muhofaza qiluvchi organlar tomonidan to‘xtatildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Mahalliy manbalarning xabar berishicha, Traverse rusumidagi avtomashina haydovchisi qariyb 30 ta ijro hujjati bo‘yicha sud qarorlarini bajarmagan va shu sababli qidiruvda bo‘lgan. Uning jami qarzi ikki milliard so‘mdan ortiq ekani ma’lum bo‘ldi.
Fuqaro kuzatuv kameralari orqali aniqlanib, yo‘l ustida to‘xtatildi va uning avtomashinasi jarima maydonchasiga joylashtirildi. “Qalqon” tizimi bunday holatlarni tez va aniq aniqlash imkonini beradi.
Majburiy ijro byurosining mutasaddilari ta’kidlaganidek, qarzdor shaxs qarzlarini to‘laganidan keyin avtomashinasini qaytarib olishi mumkin. Hozirda unga nisbatan qonuniy tartibda ishlar davom etmoqda.
Ushbu voqea aholiga moliyaviy mas’uliyatning ahamiyatini yana bir bor eslatmoqda. Qonun oldida barcha fuqarolar teng va o‘z majburiyatlarini vaqtida bajarishi zarur.

В Джизаке был остановлен водитель с долгом в два миллиарда
В Джизакской области водитель с долгом более двух миллиардов сумов был выявлен с помощью системы "Щит" и задержан правоохранительными органами. Об этом сообщает Zamin.uz.
По сообщениям местных источников, водитель автомобиля марки Traverse не исполнил судебные решения по почти 30 исполнительным документам и поэтому находился в розыске. Его общий долг оказался более двух миллиардов сумов.
Гражданин был выявлен с помощью камер наблюдения и задержан на дороге, а его автомобиль был помещен на штрафную площадку. Система "Щит" позволяет быстро и точно выявлять такие случаи.
Как отметили ответственные лица управления принудительного исполнения, должник сможет вернуть свой автомобиль после погашения долгов. В настоящее время в отношении него продолжаются законные процедуры.
Этот инцидент еще раз напоминает населению о важности финансовой ответственности. Все граждане равны перед законом и должны своевременно исполнять свои обязательства.