Yurtimizda qonuniylik va adolatni ta’minlash, iqtisodiy jinoyatlarga qarshi samarali kurash olib borish maqsadida muhim qaror qabul qilindi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining farmoniga binoan Jahongir Jo‘rayevich Hotamov bosh prokuror o‘rinbosari hamda Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamenti rahbari lavozimlariga tayinlandi. Jahongir Hotamov so‘nggi ikki yil davomida bosh prokuror o‘rinbosari sifatida faoliyat yuritib, huquq-tartibot tizimida turli mas’ul vazifalarni muvaffaqiyatli bajargan.
U 2016-2017 yillarda Jizzax viloyati prokurorining birinchi o‘rinbosari, 2017-2018 yillarda esa Toshkent shahar prokurorining birinchi o‘rinbosari lavozimlarida ishlagan. 2018 yil fevraldan 2020 yil oktabrgacha Xorazm viloyati prokurori bo‘lib faoliyat ko‘rsatgan.
Shundan so‘ng 2020-2022 yillarda Namangan viloyati prokurori, 2022 yil fevraldan 2023 yil avgustgacha esa Samarqand viloyati prokurori lavozimida ishlagan. Ma’lumotlarga ko‘ra, Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamenti 2023 yil oktyabridan beri Shamsiddin Sohibnazarov boshchiligida faoliyat yuritgan.
2024 yil boshida departament faoliyati kuchaytirilgani va uning rahbarining bosh prokuror o‘rinbosari vazifasini ham bajarishi rejalashtirilgan edi. Aprel oyida Sohibnazarov ishdan ketgani haqida xabarlar tarqalgan, ammo bu ma’lumot rasmiyning tasdig‘ini topmagan.
Jahongir Hotamovning yangi tayinlovi mamlakatimizda qonun ustuvorligini mustahkamlash va iqtisodiy xavfsizlikni ta’minlashda muhim ahamiyat kasb etadi. Ushbu o‘zgarishlar huquq-tartibot tizimining samaradorligini oshirishga xizmat qiladi.

Джахонгир Хотамов назначен на управление по борьбе с экономическими преступлениями
В нашей стране принято важное решение с целью обеспечения законности и справедливости, а также эффективной борьбы с экономическими преступлениями. Об этом сообщает Zamin.uz.
В соответствии с указом Президента Республики Узбекистан Джахонгир Жураевич Хотамов назначен на должности заместителя генерального прокурора и руководителя Департамента по борьбе с экономическими преступлениями. Джахонгир Хотамов в течение последних двух лет работал в качестве заместителя генерального прокурора, успешно выполняя различные ответственные задачи в системе правоохранительных органов.
Он работал первым заместителем прокурора Джизакской области в 2016-2017 годах, а затем первым заместителем прокурора города Ташкента в 2017-2018 годах. С февраля 2018 года по октябрь 2020 года он занимал должность прокурора Хорезмской области.
После этого в 2020-2022 годах он был прокурором Наманганской области, а с февраля 2022 года по август 2023 года занимал должность прокурора Самаркандской области. По имеющимся данным, Департамент по борьбе с экономическими преступлениями с октября 2023 года работал под руководством Шамсиддина Сохибназарова.
В начале 2024 года планировалось усиление деятельности департамента и выполнение обязанностей заместителя генерального прокурора его руководителем. В апреле появились сообщения о том, что Сохибназаров покинул свою должность, однако эта информация не нашла официального подтверждения.
Новое назначение Джахонгира Хотамова имеет важное значение для укрепления верховенства закона в нашей стране и обеспечения экономической безопасности. Эти изменения будут способствовать повышению эффективности системы правоохранительных органов.