O‘zbekiston va Fransiya diplomatik vizasiz rejim joriy etdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan 2025-yil 30-iyulda PQ–238-sonli “Xalqaro shartnomani tasdiqlash to‘g‘risida”gi qaror imzolandi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu qaror bilan ikki davlat o‘rtasida muhim ahamiyatga ega bo‘lgan bir qator xalqaro hujjatlar rasmiy tasdiqdan o‘tdi. Xususan, 2025-yil 12-mart kuni Fransiyaning Parij shahrida O‘zbekiston va Fransiya hukumatlari o‘rtasida imzolangan shartnomalar kuchga kirdi.
Ushbu shartnomalardan biri diplomatik pasport egalari uchun vizasiz rejimni belgilaydi. Bu esa ikki mamlakat diplomatlariga qisqa muddatli safarlar davomida vizasiz kirish huquqini beradi.
Bundan tashqari, rasmiy vakolatxonalar xodimlarining oila a’zolari uchun mehnat faoliyatiga ruxsat berilgan. Ya’ni, diplomatik missiya a’zolarining oila a’zolari Fransiya yoki O‘zbekistonda haq to‘lanadigan ish bilan shug‘ullanish imkoniga ega bo‘ladi.
Mazkur shartnomalarni amaliyotga joriy etish uchun O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi mas’ul organ sifatida belgilangan. Shuningdek, Vazirlar Mahkamasi hamda boshqa tegishli vazirlik va idoralarga ushbu shartnomalarning ijrosini ta’minlash va ularning amaldagi qo‘llanilishini nazorat qilish vazifasi yuklatildi.
Ushbu kelishuv ikki davlat o‘rtasidagi siyosiy va diplomatik aloqalarni yanada mustahkamlashda muhim ahamiyatga ega hisoblanadi (Manba: zamin.uz).

Узбекистан и Франция ввели безвизовый режим
30 июля 2025 года Президент Республики Узбекистан подписал постановление PQ–238 «О подтверждении международного договора». Об этом сообщает Zamin.uz.
С данным постановлением ряд международных документов, имеющих важное значение для двух государств, официально подтверждены. В частности, 12 марта 2025 года в Париже между правительствами Узбекистана и Франции были подписаны соглашения, которые вступили в силу.
Одно из этих соглашений устанавливает безвизовый режим для обладателей дипломатических паспортов. Это дает право дипломатам двух стран на безвизовый въезд во время краткосрочных поездок.
Кроме того, членам семей сотрудников официальных представительств разрешено заниматься трудовой деятельностью. То есть, члены семей сотрудников дипломатической миссии смогут работать за плату во Франции или Узбекистане.
Для внедрения данных соглашений Министерство иностранных дел Республики Узбекистан назначено ответственным органом. Также правительству и другим соответствующим министерствам и ведомствам возложена задача обеспечить выполнение этих соглашений и контролировать их применение.
Данное соглашение имеет важное значение для дальнейшего укрепления политических и дипломатических отношений между двумя государствами (Источник: zamin.uz)