Yozning issiq kunlarida avtomobil ichidagi haroratni pasaytirish va quyosh nurlaridan himoya qilish maqsadida oynalarni qoraytirish amaliyoti haydovchilar uchun muhim masalaga aylangan. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ichki ishlar vazirligi tomonidan yangi imtiyozli tartib joriy etilishi mumkinligi haqida xabarlar berilmoqda. Ushbu taklifga ko‘ra, M1 toifasiga mansub transport vositalari, ya’ni yo‘lovchi tashuvchi avtomobillar uchun oynalarni qoraytirishga ruxsatnoma berish narxi yoz faslida, ya’ni 1 maydan 31 avgustgacha ancha arzonlashtirilishi ko‘zda tutilmoqda.
Hozirda oyna qoraytirish uchun jismoniy va yuridik shaxslar 412 ming so‘m to‘lashlari talab etiladi. Yangi taklif asosida bu miqdor bir baravarlik qiymatiga — taxminan 340 ming so‘mga tushirilishi mumkin.
Xorijiy yuridik shaxslar uchun esa amaldagi 2 060 000 so‘mlik tarif 5 baravarlikka kamayib, 1 700 000 so‘m atrofida bo‘lishi rejalashtirilmoqda. Ichki ishlar vazirligi bunday yengilliklar haydovchilarga qulaylik yaratish bilan birga, oyna qoraytirish faoliyatini qonuniy va rasmiy ravishda kengaytirishga xizmat qilishini ta’kidladi.
Shu bilan birga, bu o‘zgarishlar transport xavfsizligi va qulayligini oshirishga ham ijobiy ta’sir ko‘rsatishi kutilmoqda. Mazkur o‘zgarishlar hozircha muhokama bosqichida bo‘lib, taklif Normativ-huquqiy hujjatlar muhokamasi portalida jamoatchilik fikri uchun e’lon qilingan.

Цена затемнения автомобильных стекол может снизиться
В жаркие дни лета практика затемнения стекол стала важной проблемой для водителей с целью снижения температуры внутри автомобиля и защиты от солнечных лучей. Об этом сообщает Zamin.uz.
Сообщается о возможности введения нового льготного порядка Министерством внутренних дел. Согласно этому предложению, для транспортных средств категории M1, то есть легковых автомобилей, планируется значительно снизить цену на разрешение на затемнение стекол в летний период, то есть с 1 мая по 31 августа.
В настоящее время физические и юридические лица должны платить 412 тысяч сумов за затемнение стекол. На основании нового предложения эта сумма может быть снижена до одного базового значения — примерно 340 тысяч сумов.
Для иностранных юридических лиц действующий тариф в 2 060 000 сумов планируется снизить до 5 базовых значений, и составит около 1 700 000 сумов. Министерство внутренних дел подчеркнуло, что такие послабления создадут удобства для водителей и будут способствовать легализации и официальному расширению деятельности по затемнению стекол.
Кроме того, ожидается, что эти изменения положительно скажутся на повышении безопасности и удобства транспортных средств. Данные изменения в настоящее время находятся на стадии обсуждения, и предложение опубликовано на портале обсуждения нормативно-правовых документов для общественного мнения.
В установленный срок будет принято окончательное решение на основе предложений и замечаний (источник: zamin.uz)