Qodirov: O‘zbekistonda dunyoviylik va tenglik zarur
Milliy Tiklanish partiyasi raisi Alisher Qodirov dunyoviylik tushunchasi va uning jamiyatdagi ahamiyati haqida fikr bildirdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Unga ko‘ra, O‘zbekiston dunyoviy davlat sifatida barcha fuqarolarga qonun doirasida erkin yashash imkonini yaratadi. Turli qarashdagi odamlar teng huquqlarga ega bo‘lishi shart.
Qodirov spirtli ichimliklarni iste’mol qilish yoki ichmaslik har bir shaxsning shaxsiy tanlovi ekanini ta’kidladi, biroq spirtli ichimliklarni reklama qilish qonun bilan taqiqlangan. Bundan tashqari, jamiyatda o‘tkaziladigan madaniy tadbirlar ham dunyoviylikning namunalari hisoblanadi.
Masalan, u Jennifer Lopez konsertini misol qilib keltirib, uning kiyimi yoki tadbirga borish-bormaslik har bir insonning o‘z ixtiyorida ekanini aytdi. Siyosatchi shuningdek, ro‘mol o‘ragan ayollarning huquqlari ham qonun bilan himoyalanishi zarurligini ta’kidladi.
U pasportda suratga tushishda ro‘molni yechishga majbur qilish amaliyotini to‘xtatish kerakligini bildirdi, chunki identifikatsiya yuz orqali amalga oshiriladi, soch orqali emas. Qodirov bu fikrlarini jamiyatda bag‘rikenglik va teng huquqlilikni ta’minlash nuqtai nazaridan ilgari surdi (manba: zamin.uz).

Кодиров: В Узбекистане необходимы светскость и равенство
Председатель партии Национального возрождения Алишер Кодиров высказал мнение о понятии светскости и его значении в обществе. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, Узбекистан как светское государство создает всем гражданам возможность свободно жить в рамках закона. Люди с различными взглядами должны иметь равные права.
Кодиров подчеркнул, что употребление алкоголя или его отсутствие является личным выбором каждого человека, однако реклама алкогольных напитков запрещена законом. Кроме того, культурные мероприятия, проводимые в обществе, также считаются примерами светскости.
Например, он привел концерт Дженнифер Лопес в качестве примера, отметив, что ее одежда или решение идти на мероприятие являются личным выбором каждого человека. Политик также подчеркнул, что права женщин в платках также должны быть защищены законом.
Он заявил, что необходимо прекратить практику принуждения к снятию платка при фотографировании для паспорта, так как идентификация осуществляется по лицу, а не по волосам. Кодиров высказал эти мысли с точки зрения обеспечения терпимости и равенства в обществе (источник: zamin.uz).