O‘zbekistonda 10 kungacha issiq va quruq ob-havo
8-10 avgust kunlari O‘zbekistonda deyarli barcha hududlarda iqlim sharoiti o‘zgarmasdan qoladi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
O‘zgidromet markazi mutaxassislari ta’kidlaganidek, kelgusi kunlarda osmon asosan kam bulutli va quruq bo‘lishi kutilmoqda. 9 avgust, juma kuni mamlakat bo‘ylab havo harorati ko‘p joylarda 35-37 daraja atrofida bo‘ladi.
Haftaning boshiga kelib ayrim hududlarda harorat yanada ko‘tarilib, janubiy viloyatlarda 40 darajagacha yetishi mumkin. Sinoptiklar bu holatni avgust oyining dastlabki o‘n kunligi uchun tabiiy va me’yoriy deb baholashmoqda.
Dam olish kunlari, ya’ni 10 va 11 avgustda harorat yanada oshib, kunduzgi paytlarda 37-40 daraja atrofida bo‘ladi. Ayrim cho‘l va sahro hududlarida termometr ko‘rsatkichi 42 darajagacha ko‘tarilishi ehtimoli mavjud.
Bu esa issiq havoda harakatlanishda ehtiyotkorlikni talab qiladi. Quyosh zarbasi va suyuqlik yetishmovchiligi xavfini hisobga olish lozim.
Shamol tezligi 7-12 metr/soniya atrofida bo‘lib, 10 avgust kuni ayniqsa respublika shimoliy hududlarida shamol kuchayib, 13-18 metr/soniyagacha yetishi mumkin. Bu esa chang-to‘zonlarning yuzaga kelishiga sabab bo‘lishi ehtimoldan holi emas.
Poytaxt Toshkentda ob-havo nisbatan barqaror bo‘lib, kam bulutli va quyoshli kunlar davom etadi. Shamol sharqdan esib, tezligi 3-8 metr/soniya atrofida bo‘ladi.
Kechasi harorat 21-23 daraja, kunduz kunlari esa 8 avgustda 35-37, 9-10 avgust kunlari esa 37-39 daraja oralig‘ida bo‘ladi. Shu bois kelasi kunlarda havo issiq va quruq bo‘ladi.
Shamolli kunlarda chang-to‘zonlar paydo bo‘lishi ehtimoli borligi sababli, ayniqsa bolalar va keksa yoshdagilar ehtiyotkorlikda bo‘lishlari kerak. Quyoshdan himoyalanish, ko‘proq suv ichish va ochiq havoda uzoq qolmaslik tavsiya etiladi.

В Узбекистане до 10 дней будет жаркая и сухая погода
8-10 августа в Узбекистане почти во всех регионах климатические условия останутся без изменений. Об этом сообщает Zamin.uz.
Специалисты Узгидромета отметили, что в ближайшие дни небо будет в основном малобуным и сухим. 9 августа, в пятницу, температура воздуха по стране в большинстве мест будет около 35-37 градусов.
К началу недели в некоторых регионах температура может подняться еще выше, в южных областях она может достигнуть 40 градусов. Синоптики оценивают эту ситуацию как естественную и нормальную для первых десяти дней августа.
В выходные дни, то есть 10 и 11 августа, температура еще повысится, и в дневное время будет около 37-40 градусов. В некоторых пустынных и степных районах температура может подняться до 42 градусов.
Это требует осторожности при передвижении в жаркую погоду. Необходимо учитывать риск солнечного удара и нехватки жидкости.
Скорость ветра будет около 7-12 метров в секунду, а 10 августа, особенно в северных регионах республики, ветер может усилиться до 13-18 метров в секунду. Это может привести к возникновению пыльных бурь.
В столице Ташкенте погода будет относительно стабильной, продолжатся малобуные и солнечные дни. Ветер будет дуть с востока со скоростью около 3-8 метров в секунду.
Ночью температура будет 21-23 градуса, а днем 8 августа - 35-37, 9-10 августа - в пределах 37-39 градусов. Поэтому в ближайшие дни погода будет жаркой и сухой.
В ветреные дни существует вероятность появления пыльных бурь, поэтому особенно детям и пожилым людям следует быть осторожными. Рекомендуется защищаться от солнца, пить больше воды и не находиться на открытом воздухе долгое время.
В этом году в первые десять дней августа такая жаркая погода считается естественной. Приспособление к уровню тепла природы - это наша общая ответственность.