O‘zbekistonda 11 avgustda harorat 42 darajagacha ko‘tariladi
11 avgust kuni O‘zbekiston bo‘ylab havo harorati sezilarli darajada ko‘tarilishi kutilmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
O‘zbekiston gidrometeorologiya markazi ma’lumotlariga ko‘ra, ayrim hududlarda harorat 42 darajagacha yetishi mumkin. Tog‘li hududlarda esa shamol tezligi kuchayishi ehtimoli mavjud.
Yomg‘ir yog‘ishi kutilmaydi. Toshkent shahrida havo asosan quruq va iliq bo‘ladi.
Sharq yo‘nalishidan soatiga 5-10 metr tezlikda shamol esadi. Tunggi harorat 22-24 daraja, kunduzi esa 38-40 daraja atrofida bo‘ladi.
Hududlarga ko‘ra havo holati quyidagicha bo‘ladi. Qoraqalpog‘iston va Xorazmda havo o‘zgaruvchan, lekin yog‘ingarchilik yo‘q.
Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda esib, ba’zi joylarda 13-18 m/s gacha kuchayishi mumkin. Chang-to‘zon yuzaga kelishi ehtimoli bor.
Harorat kechasi 20-25, kunduzi 33-38 daraja, ayrim joylarda 40 darajagacha ko‘tariladi. Buxoro va Navoiy hududlarida havo o‘zgarib turadi, yomg‘ir yog‘maydi.
Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda esib, ayrim joylarda 18 m/s gacha kuchayishi mumkin. Changli shamol kuzatiladi.
Harorat kechasi 22-27 daraja, cho‘l hududlarida ba’zan 30-32 daraja, kunduzi esa 37-42 darajagacha yetadi. Toshkent viloyati, Samarqand, Jizzax va Sirdaryo hududlarida havo quruq, yog‘ingarchilik kuzatilmaydi.
Shamol 7-12 m/s tezlikda esadi, ba’zi joylarda 18 m/s gacha kuchayishi mumkin. Changli shamol ehtimoli mavjud.
Harorat kechasi 19-24, kunduzi 35-40 daraja atrofida bo‘ladi. Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatlarida yomg‘ir yog‘maydi.
Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda esadi, ayrim hududlarda 18 m/s gacha kuchayishi mumkin. Harorat kechasi 21-26, kunduzi 37-42 darajani tashkil etadi.
Farg‘ona vodiysida havo quruq, shamol 5-10 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 19-24, kunduzi 34-39 daraja atrofida bo‘ladi.
Tog‘li va tog‘oldi hududlarda havo o‘zgaruvchan, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol 7-12 m/s tezlikda esib, ba’zan 15 m/s gacha kuchayishi mumkin.
Harorat kechasi 15-20, kunduzi 28-33 daraja atrofida bo‘ladi. Sinoptiklar fuqarolarga issiq havoda ehtiyotkorlik choralarini ko‘rishni tavsiya qilmoqda.
Ayniqsa kunning eng issiq soatlarida uzoq vaqt tashqarida qolmaslik zarur. Shamolli kunlarda chang-to‘zon salomatlikka zarar yetkazishi mumkinligi haqida ogohlikni oshirish muhimdir (O‘zgidromet).

В Узбекистане 11 августа температура поднимется до 42 градусов
11 августа ожидается значительное повышение температуры воздуха по всему Узбекистану. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно данным Узгидромета, в некоторых регионах температура может достигнуть 42 градусов. В горных районах существует вероятность усиления ветра.
Дождь не ожидается. В Ташкенте погода будет в основном сухой и теплой.
С востока будет дуть ветер со скоростью 5-10 метров в секунду. Ночная температура составит 22-24 градуса, а днем будет около 38-40 градусов.
Согласно регионам, погода будет следующей. В Каракалпакстане и Хорезме погода переменчивая, но осадков не будет.
Ветер будет дуть с востока со скоростью 7-12 м/с, в некоторых местах может усилиться до 13-18 м/с. Существует вероятность возникновения пыльной бури.
Температура ночью составит 20-25, днем 33-38 градусов, в некоторых местах поднимется до 40 градусов. В Бухарской и Навоийской областях погода будет переменчивой, дождя не ожидается.
Ветер будет дуть с востока со скоростью 7-12 м/с, в некоторых местах может усилиться до 18 м/с. Наблюдается пыльный ветер.
Температура ночью составит 22-27 градусов, в пустынных районах иногда 30-32 градуса, а днем достигнет 37-42 градусов. В Ташкентской области, Самарканде, Джизаке и Сырдарье погода будет сухой, осадков не ожидается.
Ветер будет дуть со скоростью 7-12 м/с, в некоторых местах может усилиться до 18 м/с. Существует вероятность пыльного ветра.
Температура ночью составит 19-24, днем около 35-40 градусов. В Кашкадарьинской и Сурхандарьинской областях дождя не ожидается.
Ветер будет дуть с востока со скоростью 7-12 м/с, в некоторых регионах может усилиться до 18 м/с. Температура ночью составит 21-26, днем 37-42 градуса.
В Ферганской долине погода будет сухой, ветер будет дуть со скоростью 5-10 м/с. Температура ночью составит 19-24, днем 34-39 градусов.
В горных и предгорных районах погода переменчивая, дождя не ожидается. Ветер будет дуть со скоростью 7-12 м/с, иногда может усилиться до 15 м/с.
Температура ночью составит 15-20, днем около 28-33 градусов. Синоптики рекомендуют гражданам принимать меры предосторожности в жаркую погоду.
Особенно важно не находиться на улице длительное время в самые жаркие часы дня. Важно повысить осведомленность о том, что в ветреные дни пыльные бури могут нанести вред здоровью (Узгидромет).