2025 yilning birinchi yarmida 95 mingdan ko‘proq nikoh qayd etildi
Milliy statistika qo‘mitasining ma’lumotlariga ko‘ra, 2025 yilning yanvar-iyun oylarida O‘zbekistonda Fuqarolik holati dalolatnomalarini yozish organlarida jami 95 275 ta nikoh qayd etilgan. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu ko‘rsatkich o‘tgan yilning mos davri bilan solishtirilganda barqaror o‘sish tendensiyasini namoyon etmoqda. Erkaklar orasida oila qurish yosh toifalari quyidagicha taqsimlangan: 20 yoshgacha bo‘lganlar 1,4 foizni, 20 dan 30 yoshgacha bo‘lganlar 79,3 foizni, 31 dan 40 yoshgacha bo‘lganlar 13,2 foizni va 41 yoshdan katta erkaklar 6,1 foizni tashkil etadi.
Bu ma’lumotlardan ko‘rinib turibdiki, erkaklarning katta qismi 20 dan 30 yoshgacha bo‘lgan davrda turmush qurmoqda. Ayollar orasida esa bu ko‘rsatkichlar biroz boshqacha: 20 yoshgacha bo‘lgan ayollar 34 foizni, 20 dan 30 yoshgacha bo‘lganlar 54,2 foizni, 31 dan 40 yoshgacha bo‘lganlar 9,1 foizni va 41 yoshdan katta ayollar 2,7 foizni tashkil etadi.
Demak, ayollar erkaklarga nisbatan o‘rtacha yosh jihatdan biroz erta turmushga chiqmoqda. Ushbu ma’lumotlar Milliy statistika qo‘mitasi tomonidan taqdim etilgan.

В первой половине 2025 года было зарегистрировано более 95 тысяч браков
Согласно данным Национального статистического комитета, в январе-июне 2025 года в Узбекистане в органах записи актов гражданского состояния было зарегистрировано всего 95 275 браков. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот показатель демонстрирует стабильную тенденцию к росту по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Среди мужчин возрастные группы для вступления в брак распределены следующим образом: до 20 лет — 1,4 процента, от 20 до 30 лет — 79,3 процента, от 31 до 40 лет — 13,2 процента и мужчины старше 41 года — 6,1 процента.
Из этих данных видно, что большая часть мужчин вступает в брак в возрасте от 20 до 30 лет. Среди женщин же эти показатели несколько иные: женщины до 20 лет составляют 34 процента, от 20 до 30 лет — 54,2 процента, от 31 до 40 лет — 9,1 процента и женщины старше 41 года — 2,7 процента.
Таким образом, женщины выходят замуж в среднем немного раньше мужчин. Эти данные предоставлены Национальным статистическим комитетом.