O‘zbekistonda ish haqi kunlik to‘lanadigan tizim joriy etiladi
O‘zbekistonda ish haqini kunlik to‘lash tizimi bo‘yicha pilot loyiha joriy etilmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu yangi tizimda xodimlar oy oxirini kutmasdan, ish kuni tugagach darhol maoshlarini olishlari mumkin bo‘ladi. Mazkur amaliyot ishchi va ish beruvchi o‘rtasidagi moliyaviy hisob-kitob jarayonini tubdan o‘zgartirishga qaratilgan.
Eksperimentda qatnashish uchun xodimlar elektron mehnat shartnomasini imzolashlari, raqamli platformada shaxsiy hamyon ochishlari va barcha soliq hamda to‘lovlarni qonuniy tartibda amalga oshirishlari zarur. Ushbu talablar loyihaning shaffofligi va qonuniyligini ta’minlashga xizmat qiladi.
Maoshlar «o‘sha kuni» tizimi orqali to‘lanadi va ish beruvchilar mehnat qonunchiligidagi barcha me’yorlarga qat’iy rioya qilishlari lozim. Yangi tizim ishchilar huquqlarini himoya qilish bilan birga moliyaviy intizomni mustahkamlashga ham yordam beradi.
Prezident qarorida ta’kidlanganidek, bu tartib ishchilarning moddiy holatini yaxshilash hamda mehnat unumdorligini oshirishga xizmat qiladi. Ayniqsa, vaqtincha yoki soatbay ishlovchilar uchun bunday tizim katta qulaylik yaratadi.

В Узбекистане вводится система оплаты труда на ежедневной основе
В рамках этой новой системы сотрудники смогут получать заработную плату сразу после окончания рабочего дня, не дожидаясь конца месяца. Эта практика направлена на коренное изменение процесса финансовых расчетов между работником и работодателем.
Для участия в эксперименте сотрудники должны подписать электронный трудовой договор, открыть личный кошелек на цифровой платформе и легально осуществлять все налоги и платежи. Эти требования служат обеспечению прозрачности и законности проекта.
Заработная плата будет выплачиваться по системе «в тот же день», а работодатели обязаны строго соблюдать все нормы трудового законодательства. Новая система способствует защите прав работников и укреплению финансовой дисциплины.
Как отмечено в указе Президента, этот порядок направлен на улучшение материального положения работников и повышение производительности труда. Особенно такая система создаёт значительные удобства для временных или почасовых работников.