Andijon va Samarqandda elektr energiyasi taloni fosh etildi
O‘zbekiston Bosh prokuraturasi huzuridagi Departamentning hududiy bo‘linmalari tomonidan o‘tkazilgan tergovga qadar tekshiruvlarda katta miqdordagi noqonuniy elektr energiyasi talon-toroj qilinishi holatlari aniqlangan. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ayniqsa, Andijon va Samarqand viloyatlarida bir nechta noqonuniy ulanishlar fosh etildi. Andijon shahri bo‘limi xodimlari tomonidan olib borilgan tekshiruvda “A.-A.” mas’uliyati cheklangan jamiyati rahbarlari va fuqaro A.N.
tomonidan MCHJga tegishli bino hamda “Islomobod” mahallasidagi turar joy binosida umumiy foydalanishdagi elektr tarmoqlariga ruxsatsiz ulanib, jami 371,4 million so‘mlik elektr energiyasi noqonuniy ishlatilgani aniqlandi. Shu turar joy binosida yashovchi A.G.
va R.S. ham tijorat maqsadida shunday noqonuniy ulanishlardan foydalangan.
Bundan tashqari, Narpay tumani bo‘limi tomonidan o‘tkazilgan tekshiruvda “A.Z.” fermer xo‘jaligi rahbari M.Sh. o‘z xo‘jaligidagi suv nasosini elektr tarmog‘iga noqonuniy ulab, davlat hisobidan 208,6 million so‘mlik elektr energiyasini tekin ishlatgani aniqlangan.
Mazkur holatlar bo‘yicha Jinoyat kodeksining 169-moddasi, ya’ni o‘g‘irlik moddasi asosida jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari boshlandi. Mutasaddi tashkilotlar bunday noqonuniy ulanishlar nafaqat iqtisodiy zarar yetkazishini, balki elektr ta’minotida uzilishlar va xavfsizlikka tahdid solishini ham ta’kidlamoqda.
Ushbu holatlar energiya resurslaridan foydalanishda qonuniylikni ta’minlash hamda davlat va xususiy mulk manfaatlarini himoya qilish zarurligini yana bir bor ko‘rsatdi. Manba: zamin.uz

В Андижане и Самарканде выявлен талон на электроэнергию
В ходе досудебных проверок, проведённых территориальными подразделениями Департамента при Генеральной прокуратуре Узбекистана, выявлены случаи крупномасштабного незаконного хищения электроэнергии. Об этом сообщает Zamin.uz.
В частности, в Андижанской и Самаркандской областях были выявлены несколько незаконных подключений. В ходе проверки, проведённой сотрудниками отдела города Андижан, установлено, что руководители общества с ограниченной ответственностью «А.-А.» и гражданин А.Н.
без разрешения подключились к общим электросетям в здании, принадлежащем ООО, а также в жилом доме в микрорайоне «Исламобод», в результате чего незаконно использовано электроэнергии на сумму 371,4 миллиона сумов. В этом жилом доме жители А.Г.
и Р.С. также использовали такие незаконные подключения в коммерческих целях.
Кроме того, в ходе проверки, проведённой отделом Нарпайского района, было выявлено, что руководитель фермерского хозяйства «А.З.» М.Ш. незаконно подключил водяной насос своего хозяйства к электросети и использовал электроэнергию на сумму 208,6 миллиона сумов за счёт государства бесплатно.
По данным фактам возбуждено уголовное дело по статье 169 Уголовного кодекса, то есть по статье о краже, и начаты следственные действия. Ответственные организации подчёркивают, что такие незаконные подключения наносят не только экономический ущерб, но и приводят к перебоям в электроснабжении и создают угрозу безопасности.
Данные случаи ещё раз показали необходимость обеспечения законности при использовании энергетических ресурсов, а также защиты интересов государства и частной собственности. Источник: zamin.uz