16 avgustda O‘zbekistonda kuchli shamol bo‘ladi
O‘zbekiston Respublikasi Gidrometeorologiya xizmati agentligi 16-avgust, shanba kuni uchun ob-havo prognozini e’lon qildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Umuman olganda, mamlakatning ko‘p hududlarida kun davomida osmon biroz bulutli bo‘ladi. Asosiy xavf kuchli shamol va ayrim joylarda chang-to‘zonlar yuzaga kelishi mumkinligidir.
Toshkent shahrida osmon asosan ravshan bo‘lib, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Sharqdan sekundiga 3–8 metr tezlikda shamol esadi, ba’zan u 10–12 metrgacha kuchayadi va chang-to‘zonlar paydo bo‘lishi mumkin.
Harorat kechasi 19–21 daraja iliq, kunduzi esa 33–35 daraja issiq bo‘ladi. Qoraqalpog‘istonda osmon o‘zgaruvchan, ayrim joylarda qisqa muddatli yomg‘ir va momaqaldiroq bo‘lishi ehtimoli mavjud.
Shamol yo‘nalishi o‘zgardi va shimoli-g‘arbiydan sekundiga 7–12 metr tezlikda esadi, ba’zan 13–18 metrgacha kuchayadi. Kechasi harorat 15–20 daraja iliq, kunduzi 27–32 daraja issiq bo‘ladi.
Xorazm viloyatida havo biroz bulutli, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan shimoli-g‘arbiy yo‘nalishga o‘tib, sekundiga 7–12 metr tezlikda esadi va ba’zi joylarda 13–18 metrgacha kuchayishi mumkin.
Harorat kechasi 15–20, kunduzi 27–32 daraja issiq bo‘ladi. Buxoro va Navoiy viloyatlarida osmon biroz bulutli, yomg‘ir ehtimoli yo‘q.
Shamol sharqdan shimoli-g‘arbiyga burilib, sekundiga 7–12 metr tezlikda esadi, ba’zan 13–18 metrgacha kuchayadi. Harorat kechasi 15–20 daraja iliq, kunduzi 30–35 daraja issiq bo‘ladi.
Toshkent, Samarqand, Jizzax va Sirdaryo viloyatlarida havo biroz bulutli, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan sekundiga 7–12 metr tezlikda esadi, ba’zan 13–18 metrgacha kuchayadi.
Harorat kechasi 17–22 daraja iliq, kunduzi 30–35 daraja issiq bo‘ladi. Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatlarida osmon biroz bulutli, yog‘ingarchilik ehtimoli yo‘q.
Shamol sharqdan sekundiga 7–12 metr tezlikda esadi, ba’zan 13–18 metrgacha kuchayadi. Harorat kechasi 17–22 daraja iliq, kunduzi 32–37 daraja issiq bo‘ladi.
Andijon, Namangan va Farg‘ona viloyatlarida havo biroz bulutli va yomg‘irsiz kechadi. Shamol sharqdan sekundiga 5–10 metr tezlikda esishi kutilmoqda.
Harorat kechasi 17–22 daraja iliq, kunduzi 30–35 daraja issiq bo‘ladi. Manba: O‘zbekiston Respublikasi Gidrometeorologiya xizmati agentligi.

16 августа в Узбекистане будет сильный ветер
Агентство гидрометеорологической службы Республики Узбекистан объявило прогноз погоды на субботу, 16 августа. Об этом сообщает Zamin.uz.
В целом, в большинстве регионов страны в течение дня небо будет слегка облачным. Основная опасность — сильный ветер и возможные пыльные бури в некоторых местах.
В Ташкенте небо преимущественно ясное, осадков не ожидается. Ветер будет дуть с востока со скоростью 3–8 метров в секунду, иногда усиливаясь до 10–12 метров в секунду, возможны пыльные бури.
Температура ночью составит 19–21 градус тепла, днем — 33–35 градусов жары. В Каракалпакстане небо переменной облачности, в некоторых местах возможен кратковременный дождь с грозой.
Направление ветра изменится, он будет дуть с северо-запада со скоростью 7–12 метров в секунду, иногда усиливаясь до 13–18 метров в секунду. Ночью температура будет 15–20 градусов тепла, днем — 27–32 градуса жары.
В Хорезмской области воздух будет слегка облачным, осадков не ожидается. Ветер сменит направление с восточного на северо-западное, дуть будет со скоростью 7–12 метров в секунду, в некоторых местах усиливаясь до 13–18 метров в секунду.
Температура ночью составит 15–20, днем — 27–32 градуса жары. В Бухарской и Навоийской областях небо будет слегка облачным, дождь маловероятен.
Ветер сменит направление с восточного на северо-западное, скорость ветра составит 7–12 метров в секунду, иногда усиливаясь до 13–18 метров в секунду. Температура ночью 15–20 градусов тепла, днем — 30–35 градусов жары.
В Ташкентской, Самаркандской, Джизакской и Сырдарьинской областях воздух будет слегка облачным, осадков не ожидается. Ветер будет дуть с востока со скоростью 7–12 метров в секунду, иногда усиливаясь до 13–18 метров в секунду.
Температура ночью 17–22 градуса тепла, днем — 30–35 градусов жары. В Кашкадарьинской и Сурхандарьинской областях небо будет слегка облачным, дождь маловероятен.
Ветер будет дуть с востока со скоростью 7–12 метров в секунду, иногда усиливаясь до 13–18 метров в секунду. Температура ночью 17–22 градуса тепла, днем — 32–37 градусов жары.
В Андижанской, Наманганской и Ферганской областях воздух будет слегка облачным и без дождя. Ожидается ветер с востока со скоростью 5–10 метров в секунду.
Температура ночью 17–22 градуса тепла, днем — 30–35 градусов жары. Источник: Агентство гидрометеорологической службы Республики Узбекистан.