O‘zbekistonlik ayol Saudiyadan zo‘ravonlikdan qutuldi
ismli ayol turmush o‘rtog‘idan uzoq yillar davomida muntazam zo‘ravonlikka duch keldi. U bu muammosini hal etish uchun O‘zbekiston elchixonasiga murojaat qildi va o‘z vataniga qaytishda ko‘mak so‘radi.
Saudiya qonunlariga muvofiq, xorijlik fuqarolar mamlakatdan chiqish uchun maxsus viza olishlari lozim. Shu bilan birga, ayollar bu jarayonda turmush o‘rtog‘ining rasmiy roziligini olishga majburdirlar.
R.G.ning arizasi asosida uning turmush o‘rtog‘i ushlangan va vaqtinchalik saqlash izolatoriga joylashtirilgan. Suhbat davomida unga ayoliga chiqish vizasini berishi, unga to‘sqinlik qilmasligi hamda ta’qib va zarar yetkazmasligi qat’iy talab qilingan.
Natijada R.G. chiqish vizasini olgan va O‘zbekistonga qaytishga muvaffaq bo‘lgan.
Ushbu holat inson huquqlarini himoya qilish va ayollarning huquqlarini ta’minlash borasida muhim qadam hisoblanadi. Ma’lumot manbai: zamin.uz.

Женщина из Узбекистана спаслась от насилия в Саудовской Аравии
Женщина из Узбекистана по имени Р.Г., проживавшая в городе Даммам, Саудовская Аравия, подвергалась регулярному насилию со стороны супруга на протяжении многих лет. Об этом сообщил Zamin.uz.
Она обратилась в посольство Узбекистана за помощью в решении своей проблемы и попросила содействия в возвращении на родину.
Согласно законам Саудовской Аравии, иностранные граждане должны получить специальную визу для выезда из страны. При этом женщины обязаны получить официальное согласие супруга на этот процесс.
По заявлению Р.Г. ее супруг был задержан и помещен в изолятор временного содержания. В ходе беседы ему было строго предписано выдать жене визу на выезд, не препятствовать ей, а также не преследовать и не причинять вред.
В результате Р.Г. получила визу на выезд и смогла вернуться в Узбекистан.
Этот случай является важным шагом в защите прав человека и обеспечении прав женщин. Источник информации: zamin.uz.