O‘zbekistonda gastronomik turizmni rivojlantirish maqsadida yangi raqamli loyiha ishga tushirildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Endilikda sayyohlar eaten.uz onlayn platformasi orqali mahalliy aholi uylariga tashrif buyurib, milliy taomlardan bahramand bo‘lishlari mumkin. Hozircha ushbu servis Samarqand shahri va Urgut tumanida faoliyat yuritmoqda.
Sayyohlar nafaqat taomlarning tayyorlanish jarayonida ishtirok etadi, balki to‘ylar va boshqa oilaviy bayramlarda ham qatnashish imkoniga ega bo‘ladi. Platformada qulay izlash tizimi mavjud bo‘lib, sayyohlar o‘z qiziqishlari va manziliga ko‘ra uylarni tanlay oladi.
Bu orqali mehmonlar mahalliy oilalar hayotini yaqindan ko‘rib, xalqimizning qadriyatlari, urf-odatlari va milliy oshxonasi bilan chuqur tanishadi. Loyihaning yana bir muhim jihati shundaki, u mahalliy aholi uchun qo‘shimcha daromad manbai yaratadi.
Oddiy oilalar uylarini sayyohlar uchun ochib, turizm iqtisodiyotida faol ishtirok etadi. Mutaxassislarning fikricha, bunday tashabbuslar mamlakatning madaniy va gastronomik salohiyatini xalqaro maydonda yanada keng yoritishga xizmat qiladi.
eaten.uz platformasi O‘zbekistonning eng katta boyligi — uning odamlari, madaniyati va milliy taomlari orqali mamlakatni sayyohlarga yangi talqinda ko‘rsatishga qaratilgan. Kelgusida platformaning hududlar bo‘ylab kengaytirilishi va gastroturizm sohasida muhim rol o‘ynashi kutilmoqda.

Eaten.uz через начинается опыт местной кухни
В Узбекистане запущен новый цифровой проект с целью развития гастрономического туризма. Об этом сообщает Zamin.uz.
Теперь туристы могут через онлайн-платформу eaten.uz посещать дома местных жителей и наслаждаться национальными блюдами. Пока сервис работает в городе Самарканд и Ургутском районе.
Туристы не только участвуют в процессе приготовления блюд, но и имеют возможность принимать участие в свадьбах и других семейных праздниках. На платформе есть удобная система поиска, благодаря которой туристы могут выбирать дома в соответствии со своими интересами и местом назначения.
Таким образом гости могут ближе познакомиться с жизнью местных семей, глубже узнать ценности, обычаи и национальную кухню нашего народа. Еще одним важным аспектом проекта является то, что он создает дополнительный источник дохода для местных жителей.
Обычные семьи открывают свои дома для туристов и активно участвуют в туристической экономике. По мнению специалистов, такие инициативы способствуют более широкому освещению культурного и гастрономического потенциала страны на международной арене.
Платформа eaten.uz направлена на то, чтобы показать страну туристам в новом свете через самое большое богатство Узбекистана — его людей, культуру и национальные блюда. В будущем ожидается расширение платформы по регионам и важная роль в сфере гастротуризма.