189 ball to‘plaganlar davlat grantiga qabul qilindi
Huquqshunos va bloger Xushnud Xudoyberdiyev 2025-2026 o‘quv yili uchun o‘tkazilayotgan qabul jarayonlari bo‘yicha yangi ma’lumotlarni taqdim etdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, bu yilgi test imtihonlarida maksimal ball to‘plagan abituriyentlar davlat granti asosida oliy ta’lim muassasalariga qabul qilindi. Xususan, 189 ball to‘plagan barcha abituriyentlar grantga ega bo‘ldi.
Xudoyberdiyev o‘zining jonli efirdagi fikrlarida shunday dedi: “Ko‘pchilik 189 ball bilan ham kontrakt asosida o‘qishga kirish xavotirida edi, ammo men ularga 189 ball olgan abituriyentlarning davlat granti asosida qabul qilinishini tushuntirdim.” Test natijalari shuni ko‘rsatdiki, barcha oliy ta’lim muassasalari bo‘yicha 189 ball to‘plagan abituriyentlar uchun davlat grantlari ajratilgan. Jumladan, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida 140 nafar 189 ball to‘plagan abituriyent davlat granti asosida talabalikka qabul qilingan.
Bu natijalar O‘zbekiston oliy ta’lim tizimida grant asosida tahsil olish imkoniyatlari yanada kengayganini va qabul jarayonlari shaffof hamda adolatli o‘tkazilayotganini ko‘rsatadi. Shu bilan birga, maksimal ball to‘plash grantga qabul qilinishda muhim omil hisoblanadi.
Xushnud Xudoyberdiyevning fikricha, kelajakda abituriyentlarga davlat grantiga qabulda yordam berish maqsadida tashkiliy va huquqiy mexanizmlar yanada rivojlantirilishi lozim. Bu esa oliy ta’lim tizimining samaradorligini oshirishga xizmat qiladi.

189 баллов набравшие были приняты на государственную грантовую программу
Юрист и блогер Хушнуд Худойбердиев представил новую информацию о процессе приёма на 2025-2026 учебный год. Об этом сообщил Zamin.uz.
По его словам, в этом году абитуриенты, набравшие максимальное количество баллов на тестах, были приняты в высшие учебные заведения на основе государственного гранта. В частности, все абитуриенты, набравшие 189 баллов, получили грант.
В своих высказываниях в прямом эфире Худойбердиев отметил: «Многие опасались, что с 189 баллами придётся поступать на контрактной основе, но я объяснил им, что абитуриенты с 189 баллами принимаются на основе государственного гранта.» Результаты тестов показали, что для всех абитуриентов, набравших 189 баллов по всем высшим учебным заведениям, выделены государственные гранты. В частности, в Университете мировой экономики и дипломатии 140 абитуриентов с 189 баллами были приняты на обучение на основе государственного гранта.
Эти результаты свидетельствуют о том, что возможности получения образования на основе гранта в системе высшего образования Узбекистана расширяются, а процесс приёма проходит прозрачно и справедливо. При этом максимальное количество баллов является важным фактором при поступлении на грант.
По мнению Хушнуда Худойбердиева, в будущем необходимо развивать организационные и правовые механизмы для помощи абитуриентам при поступлении на государственный грант. Это будет способствовать повышению эффективности системы высшего образования.