Oliy ta’limga kirishda yangi oltinchi yo‘nalish imkoniyati
O‘zbekiston oliy ta’limiga kirishda yangi imkoniyatlar joriy etilmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
2023 yildan boshlab, o‘qishga kirish uchun belgilangan minimal ballni to‘plagan, ammo tanlagan beshta yo‘nalishning birortasiga ham kira olmagan abituriyentlar uchun qo‘shimcha imkoniyat yaratiladi. Endilikda ularga bali yetadigan, ammo oldindan tanlab bo‘lmagan yana bir oltinchi yo‘nalishni tanlash huquqi beriladi.
Bu o‘zgarishlar abituriyentlarga o‘z maqsadlariga erishishda yordam berish, ta’lim tizimini yanada qulay va demokratik qilish maqsadida amalga oshirilmoqda. Oliy ta’limga kirish tizimidagi ushbu yangiliklar yoshlar uchun ta’lim olish imkoniyatlarini kengaytiradi.
Agar abituriyent dastlabki tanlovlaridan biriga kira olmasa, uning yuqori bali hisobga olinib, boshqa yo‘nalishni tanlash imkoniyati yaratiladi. Bu nafaqat abituriyentlar, balki ularning ota-onalari uchun ham muhim qo‘llab-quvvatlash hisoblanadi.
Mazkur tartib ta’limga kirishni yanada adolatli va raqobatbardosh qiladi. Davlat tomonidan qabul qilingan yangi qonunchilik va o‘zgarishlar ta’lim tizimini rivojlantirishga qaratilgan bo‘lib, kelgusida yanada ko‘proq yo‘nalishlar va imkoniyatlar paydo bo‘lishi kutilmoqda.
Bu esa yoshlarning ta’limga bo‘lgan qiziqishini oshiradi hamda ularning professional sohada o‘zini namoyon etishiga xizmat qiladi. Shu bilan birga, abituriyentlar o‘zlarining bilim va qobiliyatlarini to‘liq namoyish etish uchun yangi imkoniyatlarga ega bo‘ladi.

Новая возможность шестого направления при поступлении в высшее образование
В Узбекистане вводятся новые возможности для поступления в высшие учебные заведения. Об этом сообщает Zamin.uz.
С 2023 года для абитуриентов, набравших минимальное количество баллов для поступления, но не прошедших ни по одному из выбранных пяти направлений, будет создана дополнительная возможность. Теперь им предоставляется право выбрать ещё одно шестое направление, по которому у них достаточно баллов, но которое не было выбрано заранее.
Эти изменения направлены на помощь абитуриентам в достижении их целей, а также на повышение удобства и демократичности системы образования. Нововведения в системе поступления в высшие учебные заведения расширят возможности получения образования для молодежи.
Если абитуриент не прошёл по одному из первоначальных выборов, учитывая его высокий балл, ему будет предоставлена возможность выбрать другое направление. Это является важной поддержкой не только для абитуриентов, но и для их родителей.
Данная процедура сделает поступление более справедливым и конкурентоспособным. Новое законодательство и изменения, принятые государством, направлены на развитие системы образования, и в будущем ожидается появление ещё большего количества направлений и возможностей.
Это повысит интерес молодежи к образованию и поможет им проявить себя в профессиональной сфере. Кроме того, абитуриенты получат новые возможности для полного раскрытия своих знаний и способностей.