2026-yildan boshlab tadbirkorlar yer, mulk, ijtimoiy va daromad soliqlari bo‘yicha hisobot topshirishdan ozod qilinadi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Prezident Shavkat Mirziyoyev mamlakat tadbirkorlari bilan uchrashuvda ma’lum qildi. Endi soliq organlari ushbu hisobotlarni tadbirkorlardan bepul tayyorlaydi.
Tadbirkorlar esa hisobotlarda 5 kun ichida o‘zgartirish kiritish huquqiga ega bo‘ladi. Shuningdek, Prezident Soliq qo‘mitasiga 1-noyabrdan yagona jarima tizimini joriy etishni topshirdi.
Yagona jarima tizimi jarimalar soni yoki to‘lanmaganligi bilan bog‘liq murakkabliklarni bartaraf etishga xizmat qiladi. Kichik biznes sub’ektlari uchun jarimalar miqdori uch barobarga kamaytiriladi.
Ushbu yangiliklar tadbirkorlik faoliyatini yengillashtirish va soliq tizimini soddalashtirishga qaratilgan. Ma’lumot manbai: kursiv.uz.

С 2026 года предприниматели освобождаются от отчетности по налогам
С 2026 года предприниматели освобождаются от подачи отчетов по земельному, имущественному, социальному и подоходному налогам. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщил Президент Шавкат Мирзиёев на встрече с предпринимателями страны. Теперь налоговые органы будут бесплатно готовить эти отчеты для предпринимателей.
Предприниматели же получат право вносить изменения в отчеты в течение 5 дней. Также Президент поручил Налоговому комитету с 1 ноября внедрить единую систему штрафов.
Единая система штрафов призвана устранить сложности, связанные с количеством штрафов или их неоплатой. Для субъектов малого бизнеса сумма штрафов будет уменьшена в три раза.
Эти нововведения направлены на упрощение предпринимательской деятельности и налоговой системы. Источник информации: kursiv.uz.