O‘qishni ko‘chirish apellyatsiyasi boshlandi
O‘qishni ko‘chirish bo‘yicha test sinovlari natijalariga e’tiroz va shikoyatlarni ko‘rib chiqish jarayoni boshlandi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu imkoniyat davlat oliy ta’lim muassasalariga o‘qishini ko‘chirishni istagan, shuningdek, xorijiy va nodavlat oliy ta’lim muassasalarida tahsil olayotgan talabalar uchun muhimdir. Ta’lim muassasalari boshqarmasi ma’lumotlariga ko‘ra, apellyatsiya arizalari 24 avgustgacha my.uzbmb.uz sayti orqali talabgorlarning shaxsiy kabinetlari orqali onlayn tarzda qabul qilinadi.
Bu talabgorlar uchun ortiqcha qog‘ozbozliksiz va masofadan turib murojaat qilish imkonini yaratadi. Apellyatsiya arizasini topshirish uchun talabgor test sinovida qatnashgan va jarayondan chetlatilmagan bo‘lishi lozim.
Bu talab sinov jarayonining shaffof va adolatli o‘tishini ta’minlashga xizmat qiladi. Apellyatsiya arizasi qabul qilingach, har bir talabgorga maxsus xabarnoma yuboriladi.
Unda shikoyatni ko‘rib chiqish sanasi va aniq vaqti ko‘rsatiladi. Talabgorlar belgilangan vaqtda shaxsini tasdiqlovchi hujjat, xabarnoma hamda ruxsatnoma bilan Bilimni baholash agentligiga yoki xabarnomada ko‘rsatilgan manzilga shaxsan kelishlari kerak.
Bu tartib apellyatsiya jarayonining aniq va rasmiy o‘tishini ta’minlaydi. Manba: ta’lim muassasalari boshqarmasi.

Апелляция на перевод обучения началась
Начался процесс рассмотрения возражений и жалоб по результатам тестовых испытаний для перевода на обучение. Об этом сообщил Zamin.uz.
Эта возможность важна для студентов, желающих перевестись в государственные высшие учебные заведения, а также для студентов, обучающихся в иностранных и негосударственных высших учебных заведениях. По данным управления образовательных учреждений, апелляционные заявления принимаются онлайн через личные кабинеты абитуриентов на сайте my.uzbmb.uz до 24 августа.
Это создает для абитуриентов возможность обращаться без лишней бумажной волокиты и дистанционно. Для подачи апелляционного заявления абитуриент должен был участвовать в тестировании и не быть отстранённым от процесса.
Это способствует обеспечению прозрачности и справедливости проведения испытаний. После принятия апелляционного заявления каждому абитуриенту отправляется специальное уведомление.
В нем указывается дата и точное время рассмотрения жалобы. Абитуриенты должны лично явиться в Агентство оценки знаний или по адресу, указанному в уведомлении, в назначенное время с документом, удостоверяющим личность, уведомлением и разрешением.
Этот порядок обеспечивает четкое и официальное проведение апелляционного процесса. Источник: управление образовательных учреждений.