O‘zbekistonda iste’molchilar huquqlarini himoya qilish va bozor xavfsizligini ta’minlash maqsadida muhim qadamlar qo‘yilmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
21 avgust kuni jamoatchilik muhokamasiga taqdim etilgan “Bozor nazorati to‘g‘risida”gi qonun loyihasi keng muhokamalarga sabab bo‘ldi. Ushbu qonun loyihasining asosiy maqsadi mamlakatdagi oziq-ovqat va boshqa mahsulotlarning xavfsizligi hamda sifatini kafolatlash, shuningdek bozor nazorati sohasidagi munosabatlarni tartibga solishdir.
Yangi tartibga ko‘ra, bozor nazorati organlari mahsulotlarning majburiy standart va me’yorlarga to‘liq muvofiqligini tekshirish vakolatiga ega bo‘ladi. Agar tekshiruv jarayonida salomatlik uchun xavfli yoki sifat jihatdan talabga javob bermaydigan mahsulotlar aniqlansa, ularni muomaladan olib tashlash choralari ko‘riladi.
Shuningdek, ishlab chiqaruvchi yoki sotuvchilarga nisbatan moliyaviy jarimalar qo‘llanilishi mumkin. Nazorat xaridlari ikki nafar xolis ishtirokida, videotasvirga olish orqali va noqonuniy aralashuvsiz amalga oshiriladi.
Bu shaffoflikni ta’minlab, sohada adolatli nazoratni kafolatlaydi. Qonun loyihasida jamoatchilik nazoratini kuchaytirish ham belgilangan.
Xususan, sifatsiz yoki xavfli mahsulotlar haqida ma’lumot bergan fuqarolar moddiy rag‘batlantiriladi. Vazirlar Mahkamasi ushbu mexanizmni to‘rt oy ichida tasdiqlashi kutilmoqda.

Закон о контроле за рынком защищает потребителей
В Узбекистане предпринимаются важные шаги для защиты прав потребителей и обеспечения безопасности рынка. Об этом сообщает Zamin.uz.
21 августа законопроект «О рыночном контроле», представленный на общественное обсуждение, вызвал широкие дискуссии. Основная цель данного законопроекта — гарантировать безопасность и качество пищевых и других товаров в стране, а также регулировать отношения в сфере рыночного контроля.
Согласно новому порядку, органы рыночного контроля получат полномочия проверять полное соответствие продукции обязательным стандартам и нормам. Если в ходе проверки будут выявлены товары, представляющие опасность для здоровья или не соответствующие требованиям по качеству, будут приняты меры по их изъятию из обращения.
Кроме того, к производителям или продавцам могут применяться финансовые штрафы. Контрольные закупки проводятся с участием двух независимых лиц, с видеозаписью и без незаконного вмешательства.
Это обеспечит прозрачность и гарантирует справедливый контроль в отрасли. В законопроекте также предусмотрено усиление общественного контроля.
В частности, граждане, сообщающие о некачественной или опасной продукции, будут материально поощряться. Ожидается, что Кабинет Министров утвердит этот механизм в течение четырех месяцев.
Обсуждения продлятся до 5 сентября. В случае принятия закон вступит в силу с 1 июля 2026 года.
По словам ответственных лиц, эти меры повысят безопасность рынка, сократят поток некачественной продукции и эффективно защитят интересы потребителей. Источник: zamin.uz