Mirziyoyev Samarqandda Imom Buxoriy majmuasini ko‘zdan kechirdi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 25 avgust kuni Samarqand shahriga tashrif buyurdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
An’anaga muvofiq, u avvalo Imom Buxoriy maqbarasini ziyorat qildi. Bu yerda Qur’on tilovati qilinib, duo o‘qildi.
Davlat rahbari majmuadagi bunyodkorlik ishlari bilan tanishdi. Ziyoratgohning umumiy maydoni 44 gektarga kengaytirilgan.
Bu hududda mo‘tabar maqbara, 10 ming kishilik masjid hamda ma’muriyat binosi qurib bitkazilgan. Majmuaning to‘rt burchagida 75 metrlik minoralar barpo etilgan.
Prezident Mirziyoyev bu majmua faqat ziyoratgoh emas, balki ilm-ma’rifat, tarbiya va ibrat maskani bo‘lishi lozimligini ta’kidladi. Imom Buxoriyyning ilmiy izlanishlari, bilimlari va kamoloti ayniqsa yoshlar uchun yaxshi namuna bo‘lishi kerakligi qayd etildi.
Shu maqsadda yangi majmuada innovatsion muzey tashkil etilmoqda. Ushbu muzeyda Imom Buxoriy hayoti va ilmiy merosi, islom ma’rifatining rivojiga qo‘shgan hissasi keng yoritiladi.
Muzeyda shuningdek, Qur’oni karimda zikr qilingan 25 payg‘ambar tarixi, Muhammad alayhissalomning shajarasi, Makka va Madinadagi hayoti, hadislarning jamlanishi va yozilishi haqida ma’lumotlar mavjud bo‘ladi. Ziyoratgoh atrofida mehmonxona va boshqa xizmat ko‘rsatish binolari qurilishi yakuniy bosqichga yetgan.
Davlat rahbari qurilish ishlarini sifatli bajarish, odamlarga qulayliklarni oshirish hamda majmua atrofidagi yashil maydonlarni kengaytirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi. Ushbu loyihaning amalga oshirilishi nafaqat diniy, balki madaniy va ma’rifiy ahamiyatga ega ekanligi ta’kidlandi.

Мирзиёев ознакомился с комплексом Имам Бухари в Самарканде
По традиции он сначала посетил мавзолей Имама Бухари. Здесь был прочитан Коран и произнесена молитва.
Глава государства ознакомился с ходом строительных работ на территории комплекса. Общая площадь святыни была расширена до 44 гектаров.
На этой территории построены уважаемый мавзолей, мечеть на 10 тысяч человек и административное здание. На четырёх углах комплекса возведены минареты высотой 75 метров.
Президент Мирзиёев подчеркнул, что этот комплекс должен быть не только местом паломничества, но и центром науки, воспитания и примера для подражания. Было отмечено, что научные исследования, знания и совершенство Имама Бухари особенно должны служить хорошим примером для молодёжи.
В этой цели в новом комплексе создаётся инновационный музей. В этом музее будет широко освещена жизнь и научное наследие Имама Бухари, а также его вклад в развитие исламского просвещения.
В музее также будут представлены сведения о 25 пророках, упомянутых в Священном Коране, родословной Мухаммада, его жизни в Мекке и Медине, а также о сборе и записи хадисов. Вокруг святыни строительство гостиницы и других обслуживающих зданий вышло на завершающий этап.
Глава государства дал указания по качественному выполнению строительных работ, улучшению удобств для людей и расширению зелёных зон вокруг комплекса. Было подчеркнуто, что реализация этого проекта имеет не только религиозное, но и культурное и просветительское значение.