Ishsizlarga kasb va til o‘rganish uchun vaucher beriladi
O‘zbekistonda ishsizlar va kambag‘al oilalar a’zolarini kasb va xorijiy tillarga o‘qitish uchun yangi samarali dastur joriy etildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Hukumatning 2025 yil 20 avgustdagi qaroriga muvofiq, ishsiz shaxslar va kambag‘al oilalar a’zolariga kasb va til o‘rganish uchun vaucher berish tartibi belgilandi. Ushbu tartibga ko‘ra, «Kambag‘al oilalar reyestri»ga kiritilgan oilalarning ishsiz yoki rasmiy daromadga ega bo‘lmagan a’zolariga o‘qitish xarajatlari vaucher asosida qoplanadi.
Dastur doirasida maxsus elektron tizim — ecosys.mehnat.uz — faoliyat yuritadi. Talabgorlar ushbu tizim orqali vaucher olish uchun ariza topshirishlari mumkin.
Shuningdek, arizalar mahalla fuqarolar yig‘ini va bandlik markazlari orqali ham qabul qilinadi. Ariza berilganidan keyin, birinchi navbatda ishsiz shaxsga bo‘sh ish o‘rinlari taklif etiladi.
Agar taklif qilingan ish joyi ma’qul kelmasa yoki talabgorning mutaxassisligi bilan mos kelmasa, unga vaucher berish masalasi ko‘rib chiqiladi. Vaucher olgan shaxslar uni uch oy davomida kasb yoki til o‘rganish kurslarida foydalanishlari mumkin.
Bu imkoniyat ularga bir martalik bepul ta’lim olish huquqini beradi. Ushbu dastur ijtimoiy va iqtisodiy sohalarda ijobiy natijalar berib, kambag‘allikni kamaytirishga xizmat qilmoqda.

Безработным выдаются ваучеры для обучения профессии и языку
В Узбекистане введена новая эффективная программа обучения безработных и членов малообеспеченных семей профессиям и иностранным языкам. Об этом сообщает Zamin.uz.
В соответствии с постановлением правительства от 20 августа 2025 года установлен порядок выдачи ваучеров на обучение профессиям и языкам безработным и членам малообеспеченных семей. Согласно этому порядку, расходы на обучение безработных или не имеющих официального дохода членов семей, включенных в «Реестр малообеспеченных семей», покрываются на основе ваучера.
В рамках программы функционирует специальная электронная система — ecosys.mehnat.uz — через которую заявители могут подать заявку на получение ваучера.
Кроме того, заявки принимаются через махаллинские гражданские собрания и центры занятости. После подачи заявки в первую очередь безработному предлагаются свободные рабочие места.
Если предложенное место работы не устраивает или не соответствует квалификации заявителя, рассматривается вопрос о выдаче ваучера. Получившие ваучер лица могут использовать его в течение трех месяцев на курсах по обучению профессиям или языкам.
Эта возможность предоставляет им право на одноразовое бесплатное обучение. Программа приносит положительные результаты в социальном и экономическом секторах и способствует снижению уровня бедности.