Ichki turizm uchun yangi chegirmalar joriy etildi
O‘zbekiston Respublikasining Mustaqillik bayrami munosabati bilan ichki turizmni rivojlantirish va aholining turizm xizmatlaridan foydalanishini oshirish maqsadida yangi imtiyozlar joriy etilmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu choralar yurtimizning tarixiy, madaniy va tabiiy boyliklarini kengroq targ‘ib qilishga qaratilgan. Bugungi kunda turizm sohasidagi tadbirkorlik subyektlari, jumladan mehmonxonalar, xostellar va mehmon uylari, shuningdek, Madaniy meros agentligi va “Vaqf” xayriya fondi nazoratidagi muzeylar hamda yodgorliklarga kirish chiptalariga 20 foizgacha chegirmalar qo‘llanilmoqda.
Bu chegirmalar ichki turizmni rag‘batlantirishda muhim ahamiyat kasb etadi va mamlakatimizning madaniy hamda tarixiy qadriyatlarini keng jamoatchilikka tanishtirishga xizmat qiladi. Imtiyozlar asosan madaniy meros obyektlariga, mehmonxonalar va xostellardagi xizmatlarga, shuningdek, turli ekskursiya va sayohat xizmatlariga tatbiq etilmoqda.
Bundan tashqari, mahalliy hokimliklar, turizm mutaxassislari va madaniy tashkilotlar hamkorlikda turli festival, madaniy tadbirlar, turizm yarmarkalari hamda bayram aksiyalarini tashkil etish bo‘yicha ish olib bormoqda. Ushbu chora-tadbirlar fuqarolarga qulaylik yaratib, ularning ichki sayohatlarga bo‘lgan qiziqishini yanada oshirishga xizmat qiladi.

Введены новые скидки для внутреннего туризма
В честь праздника Независимости Республики Узбекистан вводятся новые льготы с целью развития внутреннего туризма и увеличения использования туристических услуг населением. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эти меры направлены на более широкое продвижение исторических, культурных и природных богатств нашей страны. В настоящее время для субъектов предпринимательства в сфере туризма, включая гостиницы, хостелы и гостевые дома, а также музеи и памятники, находящиеся под контролем Агентства культурного наследия и благотворительного фонда «Вакф», применяются скидки до 20% на входные билеты.
Эти скидки имеют важное значение для стимулирования внутреннего туризма и способствуют широкому ознакомлению общественности с культурными и историческими ценностями нашей страны. Льготы в основном распространяются на объекты культурного наследия, услуги в гостиницах и хостелах, а также на различные экскурсионные и туристические услуги.
Кроме того, местные власти, специалисты по туризму и культурные организации совместно работают над организацией различных фестивалей, культурных мероприятий, туристических ярмарок и праздничных акций. Эти меры создают удобства для граждан и способствуют повышению их интереса к внутренним путешествиям.