Maktab psixologlari Ichki ishlar tizimiga o‘tkazildi
O‘zbekistonda maktab inspektorlari-psixologlar ichki ishlar tizimiga o‘tkazildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Nova24.uz sayti xabar berdi. Ushbu o‘zgarish yoshlar orasidagi jinoyatchilikni oldini olish va o‘smirlarning huquqbuzarliklariga qarshi samarali profilaktika ishlarini tashkil etish maqsadida amalga oshirilmoqda.
Ichki ishlar vazirining o‘rinbosari Bekmurod Abduallaevning ta’kidlashicha, inspektor-psixologlarning asosiy vazifasi o‘quvchilarning darslarga qatnashishini nazorat qilish emas, balki ularning jinoyatchilikka yo‘nalishining oldini olishdir. Oldin ushbu inspektorlar Milliy gvardiya tizimida faoliyat yuritgan bo‘lsa, 2025-yil mart oyidan boshlab ular Ichki ishlar vazirligi tizimiga o‘tkazildi.
Buning sababi Milliy gvardiyaning psixologlar bilan ishlash imkoniyatlari cheklanganligidadir. Ichki ishlar tizimiga o‘tish orqali psixologlar mahalla va hududiy inspektorlar bilan yaqindan hamkorlik qilib, psixologik xavflarni samarali tarzda bartaraf etish imkoniga ega bo‘ladi.
Shuningdek, ular narkotik moddalar tarqatishda ishtirok etayotgan o‘smirlarni aniqlashda ham muhim yordam ko‘rsatadi. 2023-yil yozgi ta’tilida barcha inspektorlar uchun 20 kunlik o‘quv yig‘inlari tashkil etildi.
Ushbu yig‘inda psixologlar va ijtimoiy himoya agentligi mutaxassislari bilan tajriba almashildi hamda sertifikatlar berildi. Kelgusi 2025/2026-o‘quv yiliga qadar inspektorlar soni 2000 nafarga yetkazilishi rejalashtirilgan.
Har beshta maktabga bitta inspektor tayinlanadi va u maktab rahbariyati, psixologlar hamda ruhiy-ma’naviy ishlar xodimlari bilan yaqindan hamkorlik qiladi. Manba: Nova24.uz.

Школьные психологи переведены в систему внутренних дел
В Узбекистане школьные инспекторы-психологи переведены в систему внутренних дел. Об этом сообщил Zamin.uz.
Об этом сообщает сайт Nova24.uz. Это изменение осуществляется с целью предотвращения преступности среди молодежи и организации эффективной профилактической работы против правонарушений подростков.
По словам заместителя министра внутренних дел Бекмурода Абдуаллаева, основная задача инспекторов-психологов — не контроль посещаемости уроков учащимися, а предотвращение их склонности к преступности. Ранее эти инспекторы работали в системе Национальной гвардии, а с марта 2025 года они переведены в систему Министерства внутренних дел.
Причина в том, что у Национальной гвардии ограничены возможности работы с психологами. Переход в систему внутренних дел позволит психологам тесно сотрудничать с махаллинскими и территориальными инспекторами и эффективно устранять психологические риски.
Кроме того, они оказывают важную помощь в выявлении подростков, участвующих в распространении наркотиков. Летом 2023 года для всех инспекторов были организованы 20-дневные учебные сборы.
На этих сборах был обмен опытом с психологами и специалистами агентства социальной защиты, а также выданы сертификаты. К началу учебного года 2025/2026 планируется увеличить число инспекторов до 2000 человек.
На каждые пять школ назначается один инспектор, который тесно сотрудничает с руководством школы, психологами и сотрудниками по духовно-нравственной работе. Источник: Nova24.uz.