Qirg‘izistonda chigirtkalar O‘zbekiston chegarasiga zarar yetkazmoqda
Qirg‘izistonda chigirtkalar ko‘payib, ayniqsa O‘zbekiston bilan chegaradosh viloyatlarga katta zarar yetkazmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Erta bahor, qurg‘oqchilik va may oyidagi yuqori harorat hasharotlarning ko‘payishi uchun qulay sharoit yaratdi. Mamlakat Qishloq xo‘jaligi vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, eng ko‘p zarar ko‘rgan hududlar Jalolobod, O‘sh va Botken viloyatlari hisoblanadi.
Jalolobod viloyatida taxminan 33 ming gektar, O‘shda 21,4 ming gektar, Botken viloyatida esa 24 ming gektar maydon chigirtkalar ta’siriga uchradi. Botken viloyatida 3 ming gektardan ortiq hududga havodan maxsus ishlov berildi.
Umuman olganda, fermerlar jami 154 ming gektardan ortiq maydonni tekshirgan va 108 ming gektar hududda chigirtkalar aniqlandi. Ushbu hududlarda maxsus texnika va yengil aviatsiya yordamida kimyoviy vositalar bilan kurash olib borildi.
Bu haqda batafsil ma’lumot Kursiv media saytida e’lon qilingan (manba: kursiv.media). Qishloq xo‘jaligi sohasida bunday holatlar oldini olish uchun muntazam monitoring va tezkor chora-tadbirlar muhim hisoblanadi.

В Киргизии саранча наносит ущерб границе с Узбекистаном
В Кыргызстане численность саранчи увеличилась, и она наносит значительный ущерб особенно приграничным с Узбекистаном областям. Об этом сообщает Zamin.uz.
Ранняя весна, засуха и высокая температура в мае создали благоприятные условия для размножения насекомых. По данным Министерства сельского хозяйства страны, наиболее пострадавшими регионами являются Джалал-Абад, Ош и Баткен.
В Джалал-Абадской области примерно 33 тысячи гектаров, в Оше — 21,4 тысячи гектаров, а в Баткенской области — 24 тысячи гектаров площади пострадали от саранчи. В Баткенской области более 3 тысяч гектаров обработали с воздуха специальными средствами.
В целом фермеры обследовали более 154 тысяч гектаров и выявили саранчу на площади 108 тысяч гектаров. В этих районах борьба велась с помощью специальной техники и легкой авиации с применением химических средств.
Подробная информация опубликована на сайте Kursiv media (источник: kursiv.media). Для предотвращения подобных случаев в сельском хозяйстве важны регулярный мониторинг и оперативные меры.