Mirziyoyev Islom sivilizatsiyasi markazini ko‘zdan kechirdi
Prezident Shavkat Mirziyoyev Islom sivilizatsiyasi markaziga tashrif buyurdi va so‘nggi pardozlash hamda jihozlash ishlarini ko‘zdan kechirdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu loyiha davlat rahbarining 2017-yil 23-iyundagi qaroriga asosan boshlangan bo‘lib, 2018-yil Ramazon hayiti kuni poydevori qo‘yilgan edi. Hozirda bunyodkorlik ishlari yakuniy bosqichga yetgan.
Majmua qadimiy me’moriy uslubda bunyod etilgan bo‘lib, to‘rt tomondan balandligi 34 metrga teng peshtoqlar va o‘rtada 65 metrli gumbaz mavjud. Markazning markaziy qismida Qur’oni karim zali joylashgan bo‘lib, bu yerda qadimiy Usmon mus’hafi saqlanadi.
Shuningdek, somoniylar, qoraxoniylar, xorazmshohlar, O‘zbekxon, temuriylar va boshqa tarixiy sulolalar davrida yozilgan muqaddas kitoblarning nusxalari va ularning eski o‘zbek tilidagi tarjimalari namoyish etiladi. Jahondagi eng nodir qo‘lyozma Qur’on namunalariga ham joy ajratilgan.
Prezident so‘nggi pardozlash ishlarini ko‘rib, mutasaddilarga o‘z tavsiyalarini berdi. Markazda 460 o‘rinli anjumanlar zali barpo etilib, turli xalqaro uchrashuvlar va konferensiyalar o‘tkazish uchun qulay sharoit yaratildi.
Shavkat Mirziyoyev O‘zbekistonning buyuk tarixga ega ekanligini ta’kidlab, ajdodlarimiz tomonidan yaratilgan ilmiy va madaniy meros insoniyat tarixida o‘chmas iz qoldirganini bildirdi. Majmuada “Islomdan avvalgi sivilizatsiyalar”, “Birinchi Renessans davri”, “Ikkinchi Renessans davri”, “O‘zbekiston XX asrda” hamda “Yangi O‘zbekiston – yangi Renessans” kabi bo‘limlar tashkil etildi.
Bu bo‘limlarda tarixiy ashyolar, qo‘lyozma manbalar, suratlar va multimedia vositalari orqali o‘tmishning turli davrlari haqida ma’lumotlar berilgan. Xorazmiy, Farg‘oniy, Forobiy, Beruniy, Ibn Sino, Burhoniddin Marg‘inoniy, Mahmud Zamahshariy, Mirzo Ulug‘bek, Alisher Navoiy, Bobur Mirzo va Ali Qushchi kabi allomalarning faoliyati keng yoritilgan.
Shuningdek, Imom Buxoriy, Imom Termiziy, Hakim Termiziy, Abu Mansur Moturidiy, Abu Muin Nasafiy, Qaffol Shoshiy, Abdulxoliq G‘ijduvoniy, Najmiddin Kubro, Bahouddin Naqshband va Xo‘ja Ahror Valiy kabi ulamolarning islom ma’rifatiga qo‘shgan hissalari batafsil ko‘rsatildi. Majmuada Bibixonim, Xonzodabegim, Gavharshodbegim, Gulbadanbegim, Nodirabegim, Uvaysiy va Anbar Otin kabi tarixiy shaxslarning ilm-ma’rifat homiysi sifatidagi faoliyati ham keng yoritilgan.
Markazda ulug‘ ajdodlarimiz merosini chuqur o‘rganish, uni zamon talablariga mos ravishda hayotga tatbiq etish muhimligi ta’kidlandi. Buning uchun O‘zbekiston xalqaro islomshunoslik akademiyasi, Imom Buxoriy, Imom Termiziy va boshqa xalqaro ilmiy tashkilotlar bilan hamkorlik yo‘lga qo‘yiladi hamda zamonaviy tahdidlarga javob beradigan ilmiy tadqiqotlar olib boriladi.
Prezident markazdagi bunyodkorlik ishlarini yuqori baholab, uning faoliyatini samarali tashkil etish va mazmunini boyitish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi. Shavkat Mirziyoyev ta’kidlaganidek, so‘nggi sakkiz yil davomida bu yerda katta mehnat qilindi va chuqur mazmunli markaz barpo etildi.
Ushbu markazga tashrif buyuruvchilar o‘zbek xalqining boy tarixi va ajdodlarimizning bilim hamda tafakkuriga guvoh bo‘lib, katta ma’naviy kuchga ega bo‘ladi. Davlat rahbari shuningdek, markazga tutash hududda barpo etilgan savdo va xizmat ko‘rsatish inshootlari bilan tanishdi, bu esa kelajakda turizmni rivojlantirishga xizmat qiladi.

Мирзиёев осмотрел центр исламской цивилизации
Президент Шавкат Мирзиёев посетил Центр исламской цивилизации и ознакомился с последними отделочными и оснащенческими работами. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот проект был начат на основании решения главы государства от 23 июня 2017 года, а фундамент был заложен в день праздника Рамазан-Хайит 2018 года. В настоящее время строительные работы вышли на завершающий этап.
Комплекс построен в древнем архитектурном стиле, с фасадами высотой 34 метра с четырех сторон и куполом высотой 65 метров в центре. В центральной части центра расположен зал для чтения Корана, где хранится древний Усмановский мусхаф.
Также здесь выставлены копии священных книг, написанных в эпоху Саманидов, Караханидов, Хорезмшахов, Узбекхана, Тимуридов и других исторических династий, а также их переводы на староузбекский язык. Отведено место и для самых редких рукописных образцов Корана в мире.
Президент осмотрел последние отделочные работы и дал свои рекомендации ответственным лицам. В центре создан конференц-зал на 460 мест, обеспечены удобные условия для проведения различных международных встреч и конференций.
Шавкат Мирзиёев подчеркнул, что Узбекистан обладает великой историей, а научное и культурное наследие, созданное нашими предками, оставило неизгладимый след в истории человечества. В комплексе организованы разделы «Цивилизации до ислама», «Первый период Возрождения», «Второй период Возрождения», «Узбекистан в XX веке» и «Новый Узбекистан – новое Возрождение».
В этих разделах представлены исторические артефакты, рукописные источники, фотографии и мультимедийные материалы, рассказывающие о различных эпохах прошлого. Широко освещена деятельность таких ученых, как Хорезмий, Фаргоний, Фараби, Беруни, Ибн Сина, Бурханиддин Маргинони, Махмуд Замахшари, Мирзо Улугбек, Алишер Навои, Бабур Мирза и Али Кушчи.
Также подробно показан вклад в исламское просвещение таких ученых, как Имам Бухари, Имам Термеэзи, Хаким Термеэзи, Абу Мансур Мотуриди, Абу Моин Насофи, Каффол Шоший, Абдулхолик Гидждувоний, Наджмиддин Кубро, Бахоуддин Накшбанд и Ходжа Ахрор Валий. В комплексе широко освещена деятельность исторических личностей, таких как Бибиханым, Хонзодабегим, Гавхаршодбегим, Гульбаданбегим, Нодирабегим, Увайсий и Анбар Отин, как покровителей науки и просвещения.
В центре подчеркнута важность глубокого изучения наследия великих предков и его применения в жизни с учетом современных требований. Для этого налажено сотрудничество с Международной исламоведческой академией Узбекистана, Имамом Бухари, Имамом Термеэзи и другими международными научными организациями, а также ведутся научные исследования, отвечающие современным вызовам.
Президент высоко оценил строительные работы в центре и дал указания по эффективной организации его деятельности и обогащению содержания. Как отметил Шавкат Мирзиёев, за последние восемь лет здесь проведена большая работа и создан глубокосодержательный центр.
Посетители этого центра смогут стать свидетелями богатой истории узбекского народа и знаний и мышления наших предков, что придаст им большую духовную силу. Глава государства также ознакомился с торгово-сервисными объектами, построенными на прилегающей территории центра, что будет способствовать развитию туризма в будущем.