Ayollar rahbarligidagi korxonalar foydasi oshmoqda
O‘zbekistonda ayollar rahbarligidagi korxonalarning iqtisodiy jarayonlardagi ishtiroki sezilarli darajada oshmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Milliy statistika qo‘mitasining 2024 yil yakuni bo‘yicha ma’lumotlariga ko‘ra, mamlakatda ayol rahbarlar boshqaruvidagi 20 mingdan ortiq kichik korxona va mikrofirmalar jami 4,2 trillion so‘m sof foyda olgan. Bu ko‘rsatkich ayollar tadbirkorligining samaradorligi va rivojlanishining yaqqol dalilidir.
Hisobot davrida bitta korxona o‘rtacha 202,6 million so‘m sof foyda ko‘rsatgan. Bu raqam ayollar boshchiligidagi bizneslarning bozorda o‘z o‘rniga ega ekanini va faoliyatlarining raqobatbardoshligini ko‘rsatadi.
Mutaxassislarning fikricha, bunday natijalarga erishishda davlat tomonidan yaratilgan qulay sharoitlar va imkoniyatlar muhim rol o‘ynaydi. Xususan, ayollar uchun ajratilgan moliyaviy kreditlar, grantlar, soliq imtiyozlari va tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash dasturlari biznes yuritishni yengillashtiradi.
Ayollar rahbarligidagi korxonalar mamlakat iqtisodiyotining turli sohalarida, jumladan xizmat ko‘rsatish, ishlab chiqarish, savdo, qishloq xo‘jaligi va ta’limda faoliyat olib bormoqda. Bu esa ayollarning ijtimoiy va iqtisodiy jarayonlardagi o‘rnining kuchayib borayotganidan dalolat beradi.

Предприятия под руководством женщин увеличивают прибыль
В Узбекистане заметно увеличилось участие предприятий под руководством женщин в экономических процессах. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным Государственного комитета статистики по итогам 2024 года, в стране более 20 тысяч малых предприятий и микрофирм под управлением женщин получили в общей сложности 4,2 триллиона сум чистой прибыли. Этот показатель является явным доказательством эффективности и развития женского предпринимательства.
В отчетном периоде одно предприятие в среднем показало чистую прибыль в размере 202,6 миллиона сум. Эта цифра свидетельствует о том, что бизнес под руководством женщин занимает свое место на рынке и его деятельность конкурентоспособна.
По мнению специалистов, важную роль в достижении таких результатов играют созданные государством благоприятные условия и возможности. В частности, финансовые кредиты, гранты, налоговые льготы и программы поддержки предпринимательства, выделяемые для женщин, облегчают ведение бизнеса.
Предприятия под руководством женщин работают в различных сферах экономики страны, включая услуги, производство, торговлю, сельское хозяйство и образование. Это свидетельствует о растущем значении женщин в социальных и экономических процессах.