2025 yil avgustda 4,2 million pensionerga pensiya to‘landi
O‘zbekistonda 2025 yil avgust oyida jami 4,2 million nafar pensionerga 6,7 trillion so‘m miqdorida pensiya to‘lab berildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Pensiya jamg‘armasi ma’lumot berdi. Eng ko‘p pensionerlar soni Samarqand viloyatida 443,3 ming nafar, Farg‘ona viloyatida esa 494,1 ming nafarni tashkil etdi.
Ushbu hududlarga avgust oyida har biriga 700 milliard so‘mdan ortiq pensiya mablag‘lari ajratildi. Respublika bo‘yicha eng ko‘p pensiya to‘lovlari Toshkent shahridagi 371,9 ming nafar pensionerlarga amalga oshirilib, jami 823,9 milliard so‘m miqdorida bo‘ldi.
Eng kam pensiya oluvchilar Sirdaryo viloyatida bo‘lib, 107,2 ming nafar pensioner uchun 175,9 milliard so‘m ajratildi. Jizzax viloyatida esa 143,1 ming nafar pensionerga 218,9 milliard so‘m to‘langan.
Qolgan hududlardagi pensiya to‘lovlari va pensionerlar soni quyidagicha: Toshkent viloyatida 377,9 ming nafar pensionerga 670,7 milliard so‘m, Andijon viloyatida 391,8 ming nafarga 541,1 milliard so‘m, Qashqadaryo viloyatida 376,7 ming nafar uchun 596,3 milliard so‘m, Namangan viloyatida 328,7 ming nafar uchun 449,9 milliard so‘m, Buxoro viloyatida 263,8 ming nafar uchun 433,2 milliard so‘m, Surxondaryo viloyatida 281,6 ming nafar uchun 413,8 milliard so‘m, Xorazm viloyatida 228,9 ming nafar uchun 349,8 milliard so‘m, Qoraqalpog‘iston Respublikasida 222,9 ming nafar uchun 355 milliard so‘m, Navoiy viloyatida esa 140 ming nafar pensiyaga chiqganlarga 289 milliard so‘m ajratildi. Shuni ta’kidlash kerakki, ushbu ko‘rsatkichlar mamlakatdagi barcha pensionerlarni to‘liq qamrab olmaydi.
Chunki huquqni muhofaza qiluvchi organlar tizimida pensiya oluvchilar ro‘yxati va to‘lovlari alohida yuritiladi. Shuningdek, 2025 yil 28 avgust holatiga ko‘ra, O‘zbekiston aholisining umumiy soni 38 milliondan oshgani ma’lum qilindi (manba: Pensiya jamg‘armasi).

В августе 2025 года пенсии были выплачены 4,2 миллионам пенсионеров
В Узбекистане в августе 2025 года пенсии были выплачены в общей сложности 4,2 миллионам пенсионеров на сумму 6,7 триллиона сумов. Об этом сообщил Zamin.uz.
Об этом сообщили в Пенсионном фонде. Наибольшее количество пенсионеров зарегистрировано в Самаркандской области — 443,3 тысячи человек, а в Ферганской области — 494,1 тысяча человек.
В этих регионах в августе каждому было выделено более 700 миллиардов сумов пенсионных средств. По республике наибольшее количество пенсионных выплат было произведено 371,9 тысячам пенсионеров в городе Ташкенте на общую сумму 823,9 миллиарда сумов.
Наименьшее количество пенсионеров зарегистрировано в Сырдарьинской области — для 107,2 тысячи пенсионеров было выделено 175,9 миллиарда сумов. В Джизакской области пенсии получили 143,1 тысяча пенсионеров на сумму 218,9 миллиарда сумов.
Пенсионные выплаты и количество пенсионеров в остальных регионах распределились следующим образом: в Ташкентской области — 377,9 тысячи пенсионеров на сумму 670,7 миллиарда сумов, в Андижанской области — 391,8 тысячи на 541,1 миллиарда сумов, в Кашкадарьинской области — 376,7 тысячи на 596,3 миллиарда сумов, в Наманганской области — 328,7 тысячи на 449,9 миллиарда сумов, в Бухарской области — 263,8 тысячи на 433,2 миллиарда сумов, в Сурхандарьинской области — 281,6 тысячи на 413,8 миллиарда сумов, в Хорезмской области — 228,9 тысячи на 349,8 миллиарда сумов, в Республике Каракалпакстан — 222,9 тысячи на 355 миллиардов сумов, в Навоийской области — 140 тысяч пенсионеров получили 289 миллиардов сумов. Следует отметить, что эти показатели не охватывают всех пенсионеров страны полностью.
Потому что в системе правоохранительных органов списки пенсионеров и выплаты ведутся отдельно. Также по состоянию на 28 августа 2025 года было сообщено, что общее население Узбекистана превысило 38 миллионов человек (источник: Пенсионный фонд).