2-sentyabr kuni jamoat transportidan foydalaning
2-sentyabr kuni mamlakatimizdagi barcha maktablarda birinchi qo‘ng‘iroq ovozi yanada shaffof va bayramona kayfiyatda eshitiladi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu kun “Bilimlar kuni” sifatida nishonlanadi. Bolalar va talabalarning ta’lim muassasalariga borish jarayonida ayniqsa shahar markazlarida yo‘l harakati tirbandligi yuzaga kelishi mumkin.
Shu sababli, Davlat yo‘l harakati xavfsizligi xizmati fuqarolarga jamoat transportidan foydalanishni tavsiya etadi. Jamoat transporti nafaqat qulay va zamonaviy, balki yo‘l harakatidagi tirbandliklarni kamaytirishga yordam beradi.
Shaxsiy avtomobil yoki mototransport vositalaridan ko‘ra jamoat transporti orqali harakatlanish yo‘l harakati xavfsizligini oshiradi va shahar yo‘llarida tinchlik hamda tartibni saqlashga xizmat qiladi. Har bir fuqaro o‘z vaqtini tejash bilan birga, boshqa yo‘ldoshlar uchun ham qulay muhit yaratadi.
Yo‘l harakati xavfsizligi xizmati ta’kidlaganidek, tirbandliklarni kamaytirish har birimizning qo‘limizda. Shuning uchun 2-sentyabr kuni va undan keyingi kunlarda jamoat transportidan foydalanish tavsiya etiladi.
Bu nafaqat shahar markazidagi tirbandliklarni yengillashtiradi, balki umumiy yo‘l harakati madaniyatini yaxshilashga ham yordam beradi. Batafsil ma’lumotni zamin.uz saytida topishingiz mumkin.

2 сентября пользуйтесь общественным транспортом
2 сентября во всех школах нашей страны прозвенит первый звонок в более прозрачной и праздничной атмосфере. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот день отмечается как «День знаний». В процессе посещения учебных заведений детьми и студентами особенно в центрах городов могут возникать заторы на дорогах.
По этой причине Служба безопасности дорожного движения рекомендует гражданам пользоваться общественным транспортом. Общественный транспорт не только удобен и современен, но и помогает уменьшить заторы на дорогах.
Передвижение на общественном транспорте повышает безопасность дорожного движения и способствует поддержанию порядка и спокойствия на городских улицах по сравнению с использованием личных автомобилей или мототранспорта. Каждый гражданин, экономя свое время, создает комфортную среду и для других пассажиров.
Как подчеркнула Служба безопасности дорожного движения, уменьшение заторов зависит от каждого из нас. Поэтому рекомендуется пользоваться общественным транспортом 2 сентября и в последующие дни.
Это не только облегчит заторы в центре города, но и поможет улучшить общую культуру дорожного движения. Подробную информацию можно найти на сайте zamin.uz.