O‘zbekiston xalqaro turizm markaziga aylanmoqda
Ukrainaning Kyiv Diplomatic jurnalida "O‘zbekiston xalqaro turizm markaziga aylanmoqda" sarlavhali tahliliy maqola chop etildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu maqolada mamlakatimizdagi tashqi turizm sohasida kuzatilayotgan tezkor o‘sish va hukumat tomonidan amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar batafsil yoritilgan. Nashrda ta’kidlanishicha, viza olish jarayonlarining soddalashtirilishi, aviaqatnovlar geografiyasining kengayishi, qo‘shni davlatlar bilan yaqin hamkorlikning mustahkamlanishi hamda turli ma’muriy to‘siqlarning bekor qilinishi pandemiyadan keyin odamlarning yangi taassurotlarga chanqoqligini oshirdi va turizm sohasining rivojlanishiga katta turtki berdi.
Jurnal ma’lumotlariga ko‘ra, 2024 yil davomida O‘zbekistonga kelgan xorijiy mehmonlar soni 5,7 milliondan oshdi. Bu ko‘rsatkich so‘nggi yillardagi eng yuqori darajadir.
Maqolada qayd etilishicha, mamlakatimizga Yevropa Ittifoqi davlatlari va Amerika Qo‘shma Shtatlaridan o‘n minglab sayyohlar tashrif buyurgan. Bu jarayon avvalo hukumatning turizm infratuzilmasini rivojlantirishga qaratilgan qat’iy siyosatining natijasidir.
Yangi mehmonxonalar qurilishi, transport tizimining yaxshilanishi hamda xalqaro miqyosdagi madaniy tadbirlar va festivallar tashkil etilishi turizm sohasining yanada jozibador bo‘lishiga xizmat qilmoqda. Shu tariqa, xalqaro ekspertlarning fikriga ko‘ra, O‘zbekiston nafaqat Markaziy Osiyoda, balki butun dunyoda e’tibor qaratilayotgan yirik turizm markaziga aylanish yo‘lida izchil qadamlar tashlamoqda.
Ushbu holat mamlakatimizning turizm salohiyatini yanada oshirishga va xalqaro maydonda o‘z o‘rnini mustahkamlashga xizmat qiladi. Manba: Kyiv Diplomatic jurnali.

Узбекистан становится международным туристическим центром
В украинском журнале Kyiv Diplomatic была опубликована аналитическая статья под заголовком "Узбекистан становится международным туристическим центром". Об этом сообщает Zamin.uz.
В данной статье подробно освещается стремительный рост внешнего туризма в нашей стране и меры, предпринимаемые правительством. В издании подчеркивается, что упрощение процесса получения виз, расширение географии авиарейсов, укрепление тесного сотрудничества с соседними государствами, а также отмена различных административных барьеров после пандемии повысили стремление людей к новым впечатлениям и дали мощный импульс развитию туристической отрасли.
По данным журнала, в течение 2024 года количество иностранных гостей, посетивших Узбекистан, превысило 5,7 миллиона. Этот показатель является самым высоким за последние годы.
В статье отмечается, что в нашу страну прибыли десятки тысяч туристов из стран Европейского Союза и Соединенных Штатов Америки. Этот процесс, прежде всего, является результатом решительной политики правительства, направленной на развитие туристической инфраструктуры.
Строительство новых гостиниц, улучшение транспортной системы, а также организация международных культурных мероприятий и фестивалей способствуют тому, что туристическая сфера становится еще более привлекательной. Таким образом, по мнению международных экспертов, Узбекистан последовательно движется к тому, чтобы стать крупным туристическим центром, привлекающим внимание не только в Центральной Азии, но и во всем мире.
Данная ситуация способствует дальнейшему развитию туристического потенциала нашей страны и укреплению ее позиций на международной арене. Источник: журнал Kyiv Diplomatic.