Mirziyoyev va Si Szinpin Pekinda muzokaralar olib bordi
Pekin shahrida 2 sentyabr kuni O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Xitoy Xalq Respublikasi rahbari Si Szinpin boshchiligidagi rasmiy delegatsiya a’zolari ishtirokida keng ko‘lamli muzokaralar bo‘lib o‘tdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu uchrashuvda ikki davlat o‘rtasidagi strategik sheriklik munosabatlarini mustahkamlash va amaliy hamkorlikni yanada kengaytirish masalalari batafsil muhokama qilindi. Prezident Mirziyoyev Si Szinpin va xitoy xalqini G‘alabaning 80 yilligi hamda Shanxay hamkorlik tashkilotining Tyanzin shahridagi sammitining muvaffaqiyatli o‘tganligi bilan samimiy tabrikladi.
Shuningdek, u Xitoy rahbari tomonidan ilgari surilgan global boshqaruv tashabbusining dolzarbligini ta’kidladi. Davlat rahbarlari ikki mamlakat munosabatlarida so‘nggi yillarda erishilgan yutuqlarni qayd etib, siyosiy muloqotning mustahkamlanishi va tomonlarning muhim masalalarda o‘zaro hamkorligi ortib borayotganini ta’kidlashdi.
“Yagona Xitoy” siyosati hamda terrorizm, ekstremizm va separatizmga qarshi kurashishda O‘zbekistonning aniq pozitsiyasi tasdiqlandi. Savdo-iqtisodiy, texnologik va moliyaviy-investitsiyaviy sohalardagi hamkorlik izchil rivojlanmoqda.
O‘tgan yili tovar ayirboshlash hajmi 14 milliard dollardan oshgan bo‘lsa, 2024-yil boshidan buyon 23 foizga o‘sish qayd etildi. Sanoat hamda qishloq xo‘jaligi mahsulotlari eksporti orqali bu ko‘rsatkichni 20 milliard dollarga yetkazish rejalashtirilmoqda.
Investitsiya loyihalari portfeli 60 milliard dollardan oshib, joriy yilda 10 milliard dollardan ortiq qiymatdagi 64 ta loyiha ishga tushirildi. O‘zbekiston hududlarida qo‘shma texnoparklar va maxsus industrial zonalar faoliyat yuritmoqda, BYD elektromobillarini ishlab chiqarish kengaytirilmoqda va mahalliylashtirish darajasi oshirilmoqda.
Hududlararo almashinuvlar faollashgani yuqori baholandi. Xitoy tajribasi asosida mamlakatda kambag‘allikka qarshi qo‘shma loyihalar amalga oshirilmoqda va ekspertlik yordami davom ettiriladi.
Innovatsion loyihalarni rivojlantirish hamda malakali mutaxassislar tayyorlash maqsadida sun’iy intellektni rivojlantirish bo‘yicha markaz tashkil etilishi taklif qilindi. Shuningdek, Xitoy-Qirg‘iziston-O‘zbekiston strategik temiryo‘li qurilishining amaliy bosqichi boshlandi.
Ilm-fan, tibbiyot, ta’lim va turizm sohalaridagi hamkorlikni kengaytirish zarurligi ta’kidlandi. Mamlakatda Shimoli-g‘arbiy qishloq va o‘rmon xo‘jaligi universitetining filiali hamda Xalqaro matematika markazi ochildi.
Sian neft universiteti filiali ochish bo‘yicha bitim imzolandi, Pekin texnologiya instituti filialini ochish rejalashtirilmoqda. Joriy yilda O‘zbekistonda ikkinchi Ta’lim forumi o‘tkaziladi.
Xitoy tilini o‘rganish va yoshlarni tayyorlash uchun kvotalar oshiriladi, Konfusiy institutlari faoliyati qo‘llab-quvvatlanadi. Shu bilan birga, energetika, mashinasozlik, sun’iy intellekt, tibbiyot va qishloq xo‘jaligi sohalari uchun “Lu Ban ustaxonalari” tashkil etiladi.
Hozirda Xitoy Milliy muzeyidagi katta ko‘rgazmada O‘zbekiston ham ishtirok etmoqda. 2027-yilda Shanxay va Pekinda san’at ko‘rgazmalari o‘tkazilishi rejalashtirilgan.
Tashrif doirasida madaniy markazlar ochish bo‘yicha tarixiy bitim imzolanishi kutilmoqda. Uchrashuv davomida xalqaro kun tartibi bo‘yicha fikr almashildi.
Birlashgan Millatlar Tashkiloti, Shanxay hamkorlik tashkiloti va “Markaziy Osiyo-Xitoy” formati kabi ko‘p tomonlama tuzilmalar doirasida muvofiqlashtirish va o‘zaro qo‘llab-quvvatlashning ahamiyati ta’kidlandi. Muzokaralar yakunida Shavkat Mirziyoyev Xitoy rahbarini O‘zbekistonga rasmiy tashrif bilan kelishga taklif qildi hamda ikki tomonlama hamkorlikni yanada rivojlantirishga qat’iy ekanligini bildirdi (manba: zamin.uz).

Мирзиёев и Си Цзиньпин провели переговоры в Пекине
2 сентября в Пекине состоялись масштабные переговоры с участием Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева и официальной делегации под руководством главы Китайской Народной Республики Си Цзиньпина. Об этом сообщает Zamin.uz.
На этой встрече подробно обсуждались вопросы укрепления стратегического партнерства между двумя странами и дальнейшего расширения практического сотрудничества. Президент Мирзиёев искренне поздравил Си Цзиньпина и китайский народ с 80-летием Победы, а также с успешным проведением саммита Шанхайской организации сотрудничества в городе Тяньцзинь.
Кроме того, он подчеркнул актуальность инициативы глобального управления, предложенной лидером Китая. Главы государств отметили достижения, достигнутые в отношениях двух стран за последние годы, подчеркнули укрепление политического диалога и растущее взаимное сотрудничество по важным вопросам.
Была подтверждена четкая позиция Узбекистана по политике «Единого Китая», а также в борьбе с терроризмом, экстремизмом и сепаратизмом. Сотрудничество в торгово-экономической, технологической и финансово-инвестиционной сферах развивается последовательно.
В прошлом году объем товарооборота превысил 14 миллиардов долларов, а с начала 2024 года зафиксирован рост на 23%. Планируется довести этот показатель до 20 миллиардов долларов за счет экспорта промышленной и сельскохозяйственной продукции.
Портфель инвестиционных проектов превысил 60 миллиардов долларов, в текущем году было запущено 64 проекта общей стоимостью более 10 миллиардов долларов. В регионах Узбекистана функционируют совместные технопарки и специальные индустриальные зоны, расширяется производство электромобилей BYD и повышается уровень локализации.
Высоко оценена активизация межрегионального обмена. На основе китайского опыта в стране реализуются совместные проекты по борьбе с бедностью, продолжается экспертная поддержка.
Предложено создание центра по развитию искусственного интеллекта с целью развития инновационных проектов и подготовки квалифицированных специалистов. Также началась практическая стадия строительства стратегической железной дороги Китай-Кыргызстан-Узбекистан.
Подчеркнута необходимость расширения сотрудничества в области науки, медицины, образования и туризма. В стране открыты филиал Северо-Западного университета сельского и лесного хозяйства и Международный математический центр.
Подписано соглашение об открытии филиала нефтяного университета Сиань, планируется открытие филиала Пекинского технологического института. В этом году в Узбекистане пройдет второй Форум по образованию.
Увеличиваются квоты на изучение китайского языка и подготовку молодежи, поддерживается деятельность институтов Конфуция. Одновременно создаются «Мастерские Лу Бан» для энергетики, машиностроения, искусственного интеллекта, медицины и сельского хозяйства.
В настоящее время Узбекистан участвует в крупной выставке в Национальном музее Китая. В 2027 году запланированы художественные выставки в Шанхае и Пекине.
В рамках визита ожидается подписание исторического соглашения об открытии культурных центров. Во время встречи состоялся обмен мнениями по международной повестке дня.
Подчеркнута важность координации и взаимной поддержки в рамках многосторонних структур, таких как Организация Объединенных Наций, Шанхайская организация сотрудничества и формат «Центральная Азия-Китай». По итогам переговоров Шавкат Мирзиёев пригласил лидера Китая с официальным визитом в Узбекистан и выразил решимость дальнейшего развития двустороннего сотрудничества (источник: zamin.uz).