O‘zbekistonda sud-ekspertiza sohasi yangi bosqichga ko‘tarilishi kutilmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Davlat rahbari ishtirokidagi yig‘ilishda yo‘l-transport hodisalarini tahlil qilish uchun zamonaviy 3D modellashtirish texnologiyasini joriy etish masalasi muhokama qilindi. Hozirda Xadicha Sulaymonova nomidagi sud-ekspertiza markazida 64 turdagi ekspertiza amalga oshiriladi, biroq ularning faqat yarmi hududlarda bajariladi.
Bu esa hududlarda ekspert xulosasi olish jarayonini sekinlashtirib, qo‘shimcha vaqt va xarajatlarni talab qiladi. Shu sababli hududiy markazlarning moddiy-texnik bazasini kuchaytirish va ekspertiza turlarini 15 tadan 25 tagacha oshirish rejalashtirilmoqda.
Yangi tizim inson omilini kamaytirish, xolislik va shaffoflikni ta’minlash maqsadida raqamli texnologiyalardan keng foydalanishni nazarda tutadi. Avtomatlashtirilgan dasturlar yordamida imtihon jarayoni nazorat qilinadi, shuningdek, surishtiruv va tergov organlari bilan ekspertiza muassasalari o‘rtasida hujjatlar to‘liq elektron shaklda almashiladi.
Eng muhim yangiliklardan biri yo‘l-transport hodisasi sodir bo‘lgan joyni 3D modellashtirish xizmatini joriy etishdir. Bu texnologiya voqea tafsilotlarini aniqroq o‘rganish va foto hamda videotexnika ekspertizasini samarali o‘tkazish imkonini beradi.
Natijada sud ishlarida ekspert xulosalarining aniqligi va ishonchliligi oshadi. Bundan tashqari, nodavlat sud ekspertizasi faoliyatini kengaytirish, alohida byurolar shaklida mustaqil amaliyot yuritish huquqini berish hamda O‘zbekiston Sud ekspertlari palatasini tashkil etish takliflari qo‘llab-quvvatlandi.
Mutasaddilar ta’kidicha, bunday o‘zgarishlar ekspertiza tizimini zamonaviy talablar darajasiga olib chiqadi va fuqarolarning huquq hamda manfaatlarini himoya qilishda adolat hamda shaffoflikni ta’minlaydi. Manba: Prezident matbuot xizmati.

Судебная экспертиза с внедрением 3D моделирования
На совещании с участием главы государства обсуждался вопрос внедрения современной технологии 3D моделирования для анализа дорожно-транспортных происшествий. В настоящее время в судебно-экспертном центре имени Хадичи Сулеймановой проводится 64 вида экспертиз, однако только половина из них выполняется в регионах.
Это замедляет процесс получения экспертных заключений в регионах, требуя дополнительных времени и затрат. Поэтому планируется усилить материально-техническую базу региональных центров и увеличить количество видов экспертиз с 15 до 25.
Новая система предусматривает широкое использование цифровых технологий с целью снижения человеческого фактора, обеспечения объективности и прозрачности. С помощью автоматизированных программ контролируется процесс экзамена, а также документы полностью в электронном виде обмениваются между экспертными учреждениями и следственными органами.
Одним из важнейших нововведений является внедрение услуги 3D моделирования места дорожно-транспортного происшествия. Эта технология позволяет более точно изучать детали происшествия и эффективно проводить фото- и видеоэкспертизы.
В результате точность и надежность экспертных заключений в судебных делах возрастут. Кроме того, поддержаны предложения по расширению деятельности негосударственной судебной экспертизы, предоставлению права самостоятельной практики в виде отдельных бюро, а также созданию Палаты судебных экспертов Узбекистана.
По словам ответственных лиц, такие изменения выведут систему экспертизы на уровень современных требований и обеспечат справедливость и прозрачность в защите прав и интересов граждан. Источник: Пресс-служба Президента.