O‘zbekistonda avgust oyida energiya resurslaridan noqonuniy foydalanish natijasida tizimga jami 86,5 milliard so‘mlik moddiy zarar yetkazilganligi ma’lum qilindi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda "O‘zenergoinspeksiya" o‘z tekshiruvlari asosida xabar berdi. Ushbu ko‘rsatkich energiya ta’minoti tizimidagi qoidabuzarliklar va noqonuniy ulanishlar oqibatida yuzaga kelgan zararning aniq tasviridir.
Tekshiruv davomida 179 ta holatda iste’molchilarning elektr va gaz tarmoqlariga noqonuniy ulanganligi aniqlangan. Natijada 36,8 million kilovatt-soat elektr energiyasi hamda 8,7 million kub metr gaz noqonuniy ravishda iste’mol qilingan.
Bu holatlar tizim barqarorligiga jiddiy ta’sir ko‘rsatib, energetika kompaniyalarining moliyaviy holatiga sezilarli zarar yetkazdi. Shuningdek, qoidabuzarliklar bo‘yicha 476 ta ma’muriy ish ochilib, huquqbuzarlarga nisbatan qonuniy choralar ko‘rilmoqda.
Tegishli materiallar huquqni muhofaza qiluvchi organlarga topshirilgan. Ushbu tadbirlar kelajakda noqonuniy iste’molning oldini olish va bunday jinoyatlarning takrorlanmasligi uchun muhim hisoblanadi.
Mutaxassislar ta’kidicha, iyul oyida ham shunga o‘xshash holatlar kuzatilgan bo‘lib, tizimga 96 milliard so‘mlik zarar yetkazilgan edi. Shu sababli, noqonuniy ulanishlarning oldini olish va energiya resurslaridan samarali foydalanishni ta’minlash maqsadida nazorat va profilaktika choralari yanada kuchaytirilishi zarur.

В августе незаконное использование энергетических ресурсов нанесло ущерб
В Узбекистане в августе в результате незаконного использования энергетических ресурсов был нанесён материальный ущерб системе на сумму 86,5 миллиарда сумов. Об этом сообщил Zamin.uz.
Об этом сообщает "O‘zenergoinspeksiya" на основе своих проверок. Этот показатель является точным отражением ущерба, возникшего вследствие нарушений правил в системе энергоснабжения и незаконных подключений.
В ходе проверки было выявлено 179 случаев незаконного подключения потребителей к электрическим и газовым сетям. В результате незаконно потреблено 36,8 миллиона киловатт-часов электроэнергии и 8,7 миллиона кубометров газа.
Эти случаи серьёзно повлияли на стабильность системы и нанесли значительный ущерб финансовому состоянию энергетических компаний. Кроме того, по фактам нарушений было возбуждено 476 административных дел, и в отношении правонарушителей принимаются законные меры.
Соответствующие материалы переданы в правоохранительные органы. Эти мероприятия считаются важными для предотвращения незаконного потребления в будущем и недопущения повторения подобных преступлений.
По словам специалистов, в июле также наблюдались аналогичные случаи, когда системе был нанесён ущерб на сумму 96 миллиардов сумов. Поэтому для предотвращения незаконных подключений и обеспечения эффективного использования энергетических ресурсов необходимо усилить контрольные и профилактические меры.