Toshkent shahar hokimligi bozorlardagi savdo jarayonlarini shaffoflashtirish va mahsulot narxlarining sun’iy oshishini oldini olish maqsadida yangi texnik chora-tadbirlarni joriy etdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
So‘nggi paytlarda ijtimoiy tarmoqlarda ayrim savdo rastalarida e’lon qilingan narxlardan farqli ravishda mahsulotlar qimmatroq sotilishi haqida shikoyatlar ko‘paydi. Shu sababli, arzonlashtirilgan mahsulotlar savdosi tashkil etilgan bozorlarida narxlarning noqonuniy oshirilishining oldi olinishi va savdo jarayonining ochiqligi ta’minlanishi zarur bo‘ldi.
Hokimlik ma’lum qilishicha, Mirobod dehqon bozori va Eski Juva (Chorsu) bozorida kuzatuv kameralari o‘rnatish ishlari to‘liq yakunlandi. Endi ushbu zamonaviy nazorat tizimi yordamida savdo sohasidagi tartibsizliklar, noqonuniy qo‘shimcha narxlar va iste’molchilarga nisbatan adolatsiz harakatlarning oldi olinadi.
Mazkur loyiha doirasida poytaxtning boshqa yirik va ahamiyatli bozorlari ham bosqichma-bosqich kuzatuv kameralari bilan ta’minlanadi. Bu chora-tadbirlar bozorlardagi savdo munosabatlarini nazorat qilish, xaridorlar uchun xavfsiz va qulay muhit yaratishga xizmat qiladi.

В торговле на рынках Ташкента введена новая система контроля
Хокимият города Ташкента внедрил новые технические меры с целью повышения прозрачности торговых процессов на рынках и предотвращения искусственного повышения цен на продукты. Об этом сообщает Zamin.uz.
В последнее время в социальных сетях участились жалобы на то, что на некоторых торговых точках продукты продаются дороже, чем указано в объявлениях о ценах. По этой причине стало необходимым предотвратить незаконное повышение цен на рынках, где организована продажа удешевлённых товаров, а также обеспечить прозрачность торговых процессов.
По информации хокимията, работы по установке камер видеонаблюдения на Мирободском фермерском рынке и рынке Старый Жува (Чорсу) полностью завершены. Теперь с помощью этой современной системы контроля будут предотвращены нарушения в торговле, незаконные наценки и несправедливые действия по отношению к потребителям.
В рамках данного проекта другие крупные и значимые рынки столицы также поэтапно будут оснащены камерами видеонаблюдения. Эти меры направлены на контроль торговых отношений на рынках и создание безопасной и удобной среды для покупателей.