Shota Rustaveli ko‘chasida transport tizimi yangilanadi
Transport vazirligi Shota Rustaveli ko‘chasida olib borilayotgan keng ko‘lamli rekonstruksiya va modernizatsiya ishlarining dastlabki natijalarini e’lon qildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Mutaxassislarning hisob-kitoblariga ko‘ra, loyiha to‘liq yakunlangach, yo‘lovchi tashish hajmi kun davomida taxminan 300 ming kishiga yetadi va transport harakati ancha osonlashadi. Yangi tizim doirasida avtobus yo‘nalishlari soni 40 foizga ko‘payadi, kundalik reyslar soni esa 2 mingdan 2,8 ming martabagacha oshirilishi rejalashtirilgan.
Bu yo‘lovchi oqimi va yuk tashish imkoniyatini ikki barobar ko‘paytirishga xizmat qiladi. Rekonstruksiya tugagach, yo‘lovchilar uchun sayohat vaqti ham sezilarli qisqaradi.
O‘rtacha sayohat vaqti 25 daqiqadan 18 daqiqagacha kamayadi, avtobuslarning o‘rtacha tezligi esa 18,5 km/soatdan 23,6 km/soatgacha oshiriladi. Harakat oralig‘i taxminan 7 daqiqani tashkil etadi, bu esa yo‘lovchilarga qulaylik va vaqtni tejash imkonini beradi.
Ko‘chadagi infratuzilma ham tubdan yangilanadi. Bu doirada 11 ta yangi avtobus bekati, 500 ga yaqin zamonaviy avtoturargoh, velosiped yo‘laklari hamda 21 ta piyoda va velosiped o‘tish joylari barpo etiladi.
Yo‘l tarkibida 10 ta harakat yo‘lagi mavjud bo‘lib, ulardan 6 tasi avtomobillar uchun, 2 tasi avtobuslar uchun, qolgan 2 tasi esa to‘xtash joylari va yo‘lovchilar xavfsizligini ta’minlash uchun ajratilgan. Transport vazirligi bildirishicha, rekonstruksiya yakunlangach, avtobuslar harakat jadvali qayta ko‘rib chiqiladi, tirbandliklarning oldini olish va yo‘lovchilar uchun xavfsiz, qulay transport xizmatlarini ta’minlash bo‘yicha aniq chora-tadbirlar amalga oshiriladi (manba: zamin.uz).

На улице Шота Руставели обновляется транспортная система
Министерство транспорта объявило о первых результатах масштабной реконструкции и модернизации, проводимых на улице Шота Руставели. Об этом сообщает Zamin.uz.
По расчетам специалистов, после полного завершения проекта объем пассажирских перевозок в течение дня достигнет примерно 300 тысяч человек, а движение транспорта значительно упростится. В рамках новой системы количество автобусных маршрутов увеличится на 40%, а количество ежедневных рейсов планируется увеличить с 2 тысяч до 2,8 тысяч.
Это позволит удвоить поток пассажиров и возможности грузоперевозок. После завершения реконструкции время поездок для пассажиров также значительно сократится.
Среднее время поездки уменьшится с 25 до 18 минут, а средняя скорость автобусов повысится с 18,5 км/ч до 23,6 км/ч. Интервал движения составит примерно 7 минут, что обеспечит удобство и экономию времени для пассажиров.
Инфраструктура на улице также будет полностью обновлена. В рамках проекта будет построено 11 новых автобусных остановок, около 500 современных автостоянок, велосипедные дорожки, а также 21 пешеходный и велосипедный переход.
Дорога будет иметь 10 полос движения, из которых 6 предназначены для автомобилей, 2 — для автобусов, а оставшиеся 2 — для остановок и обеспечения безопасности пассажиров. По информации Министерства транспорта, после завершения реконструкции расписание движения автобусов будет пересмотрено, а также будут приняты конкретные меры по предотвращению пробок и обеспечению безопасных и удобных транспортных услуг для пассажиров (источник: zamin.uz).