Toshkent shahar hokimligi matbuot xizmatining ma’lumotiga ko‘ra, poytaxtda aholiga arzon narxlarda mahsulot yetkazib berish maqsadida tashkil etilgan maxsus savdo yarmarkalarida nazorat kuchaytirilmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Hokimlik va prokuratura departamenti tashabbusi bilan yirik bozorlarda arzonlashtirilgan mahsulotlar yarmarkalari yo‘lga qo‘yilgan edi. So‘nggi kunlarda ijtimoiy tarmoqlarda ayrim sotuvchilar rasmiy e’lon qilingan narxlardan farq qilib savdo qilayotgani haqida xabarlar tarqaldi, bu esa aholining noroziligiga sabab bo‘ldi.
Shu sababli shaffoflikni ta’minlash va sun’iy narx oshirishning oldini olish maqsadida arzon mahsulotlar sotiladigan rastalarda kuzatuv kameralari o‘rnatildi. Hozircha Mirobod dehqon bozori va “Eski Juva” (Chorsu) bozorida kameralar o‘rnatish ishlari yakunlandi.
Bu jarayon bosqichma-bosqich davom ettiriladi va yaqin kelajakda poytaxtdagi barcha yirik bozorlarning arzon yarmarkalarida to‘liq kamera nazorati joriy qilinadi. Mazkur choralar orqali narxlar ustidan qat’iy nazorat o‘rnatilib, savdoda oshkoralik ta’minlanishi va aholiga mo‘ljallangan arzon mahsulotlar belgilangan narxlarda sotilishi ko‘zda tutilmoqda (manba: zamin.uz).

В Ташкенте усилен контроль на ярмарках дешевых товаров
По информации пресс-службы хокимията города Ташкента, в столице усиливается контроль на специальных торговых ярмарках, организованных с целью обеспечения населения продуктами по низким ценам. Об этом сообщает Zamin.uz.
По инициативе хокимията и прокуратуры были организованы ярмарки с удешевленными продуктами на крупных рынках. В последние дни в социальных сетях распространились сообщения о том, что некоторые продавцы торгуют по ценам, отличающимся от официально объявленных, что вызвало недовольство населения.
В связи с этим, с целью обеспечения прозрачности и предотвращения искусственного повышения цен, на прилавках с дешевыми продуктами были установлены камеры видеонаблюдения. На данный момент работы по установке камер завершены на Мирободском фермерском рынке и рынке «Старый Жува» (Чорсу).
Этот процесс будет продолжаться поэтапно, и в ближайшем будущем полный видеоконтроль будет введен на всех крупных рынках столицы, где проходят ярмарки дешевых продуктов. С помощью этих мер планируется установить строгий контроль за ценами, обеспечить прозрачность торговли и продавать предназначенные для населения дешевые продукты по установленным ценам (источник: zamin.uz).