O‘zbekistonda 12 yillik ta’lim tizimi joriy etiladi
O‘zbekistonda 12 yillik ta’lim tizimini joriy etish rejalashtirilmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Maktabgacha va maktab ta’limi vaziri o‘rinbosari Sardor Rajabov ma’lum qildi. Unga ko‘ra, Prezident Shavkat Mirziyoyev ta’lim sohasiga oid taqdimot bilan tanishdi.
Taqdimotda maktabgacha tayyorlov kurslarini keng joriy etish orqali 12 yillik ta’lim tizimini tashkil etish zarurligi ta’kidlandi. Ushbu tizim ta’lim sifatini oshirishga xizmat qiladi.
Shuningdek, ta’lim tizimini isloh qilish, o‘qituvchilar malakasini oshirish hamda oliy ma’lumotli ustozlar ulushini ko‘paytirish masalalari muhokama qilindi. Shu bilan birga, Milliy pedagogika universiteti hamda hududiy oliy ta’lim muassasalarida pedagoglar uchun maqsadli qabul joriy etiladi.
Bu orqali sohaga malakali mutaxassislarni tayyorlashga alohida e’tibor qaratiladi. O‘qituvchilar sifati va tayyorgarligini yaxshilash ta’lim sohasidagi islohotlarning asosiy yo‘nalishi bo‘ladi.

В Узбекистане вводится 12-летняя система образования
Об этом сообщил заместитель министра дошкольного и школьного образования Сардор Раджабов. По его словам, Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией, посвящённой сфере образования.
В презентации было подчеркнуто, что необходимо организовать 12-летнюю систему образования путём широкого внедрения подготовительных курсов для дошкольников. Эта система будет способствовать повышению качества образования.
Также обсуждались вопросы реформирования системы образования, повышения квалификации учителей и увеличения доли преподавателей с высшим образованием. Кроме того, в Национальном педагогическом университете и региональных высших учебных заведениях будет введён целевой приём педагогов.
Таким образом, будет уделено особое внимание подготовке квалифицированных специалистов для сферы образования. Повышение качества и подготовки учителей станет основным направлением реформ в области образования.