Har bir viloyatda ikki “O‘zbekiston – Xitoy ustaxonasi” ochiladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan yoshlarning kasb-hunar ko‘nikmalarini oshirish va ularning doimiy daromad manbaiga ega bo‘lishlarini ta’minlash maqsadida har bir viloyatda ikki tadan “O‘zbekiston – Xitoy ustaxonasi” tashkil etish topshirildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu tashabbus mahallalarda kambag‘allik va ishsizlikni kamaytirishga qaratilgan muhim choralardan biri sifatida e’tirof etilmoqda. Davlat rahbari ta’kidlaganidek, yosh avlodning qo‘l mehnati va kasb malakasini rivojlantirish davlat siyosatining ustuvor yo‘nalishlaridan biridir.
Yoshlarni kasb-hunarli qilib, ularga barqaror daromad topish imkoniyatlarini yaratish orqali mahallalarda ishsizlik va kambag‘allik muammolarini bartaraf etish mumkin. Shu maqsadda, Xitoyga davlat rahbari tashrifi davomida energetika, geologiya, kimyo, transport hamda qishloq va suv xo‘jaligi sohalaridagi yirik kompaniya rahbarlari bilan muzokaralar olib borildi.
Natijada 35 milliard dollarlik istiqbolli loyihalar paketi shakllantirildi. Ushbu loyihalarning muvaffaqiyatli amalga oshirilishi uchun texnologiyalarni joriy etish bilan birga, xitoy tilini yaxshi biladigan minglab malakali kadrlar tayyorlash zarurligi ta’kidlandi.
Kasbga o‘rgatish jarayonida Xitoy tajribasini keng joriy etish maqsadida har bir viloyatda ikki tadan ustaxona ochilishi rejalashtirilgan. Bu markazlarda oliy ta’lim muassasalari, texnikumlar va maktablarda xitoy tilini o‘rgatish uchun yuzdan ortiq til o‘rgatuvchi mutaxassislar va ixtiyoriy volontyorlar jalb qilinadi.
Ushbu tashabbus yoshlarning kasbiy salohiyatini oshirish bilan birga ularni zamonaviy texnologiyalar va xalqaro bozor talablariga moslashtirishda muhim omil bo‘ladi. Manba: zamin.uz

В каждом регионе откроются две «Мастерские Узбекистан – Китай»
Президент Республики Узбекистан поручил открыть в каждом регионе по две мастерские «Узбекистан – Китай» с целью повышения профессиональных навыков молодежи и обеспечения их постоянным источником дохода. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта инициатива признается одним из важных мероприятий, направленных на снижение бедности и безработицы в местных сообществах. Как отметил глава государства, развитие ручного труда и профессиональных навыков молодежи является одним из приоритетных направлений государственной политики.
Обучая молодежь профессиям и создавая для них возможности стабильного заработка, можно решить проблемы безработицы и бедности в регионах. В этой связи во время визита главы государства в Китай были проведены переговоры с руководителями крупных компаний в сферах энергетики, геологии, химии, транспорта, а также сельского и водного хозяйства.
В результате был сформирован пакет перспективных проектов на сумму 35 миллиардов долларов. Для успешной реализации этих проектов было подчеркнуто, что необходимо не только внедрять технологии, но и готовить тысячи квалифицированных кадров, хорошо владеющих китайским языком.
С целью широкого внедрения китайского опыта в процесс профессионального обучения планируется открыть в каждом регионе по две мастерские. В этих центрах будут привлечены более ста специалистов по преподаванию китайского языка и добровольных волонтеров для обучения китайскому языку в высших учебных заведениях, техникумах и школах.
Эта инициатива станет важным фактором не только для повышения профессионального потенциала молодежи, но и для их адаптации к современным технологиям и требованиям международного рынка. Источник: zamin.uz