O‘zbekistonda davlat xizmatlari markazlarida aholiga ko‘rsatiladigan xizmatlar sifatini oshirish va qulaylik yaratish maqsadida navbatsiz xizmat ko‘rsatish tizimi joriy etilmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu tizim orqali ayrim fuqarolarga navbat kutmasdan bevosita xizmat olish imkoniyati beriladi. Prezident qaroriga muvofiq, 2025-yil 1-noyabrdan boshlab pensiyaga chiqqanlar, homilador ayollar hamda uch yoshgacha farzandi bo‘lgan ota-onalar davlat xizmatlari markazlariga murojaat qilganda navbatsiz xizmat olish huquqiga ega bo‘ladi.
Bu tartib nafaqat fuqarolarning vaqtini va kuchini tejashga yordam beradi, balki davlat xizmatlari tizimidagi byurokratik to‘siqlarni kamaytiradi. Shu bilan birga, ijtimoiy himoyaga muhtoj qatlamlar, xususan yosh ota-onalar va yosh bolali oilalar qo‘llab-quvvatlanadi hamda ularning kundalik hayotidagi muammolari yengillashadi.
Navbatsiz xizmat tizimi joriy etilishi bilan aholi davlat idoralariga murojaat qilishda ko‘proq qulaylik va samaradorlikka erishadi. Bu esa davlat va fuqaro o‘rtasidagi ishonchni mustahkamlaydi hamda xizmatlar sifatini yanada oshiradi.

В государственных услугах вводится система обслуживания без очереди
В Узбекистане в центрах государственных услуг вводится система обслуживания без очереди с целью повышения качества услуг, предоставляемых населению, и создания удобств. Об этом сообщает Zamin.uz.
С помощью этой системы некоторым гражданам будет предоставлена возможность получать услуги напрямую, без ожидания в очереди. В соответствии с указом Президента, с 1 ноября 2025 года пенсионеры, беременные женщины, а также родители с детьми до трех лет будут иметь право на обслуживание без очереди при обращении в центры государственных услуг.
Этот порядок не только поможет сэкономить время и силы граждан, но и снизит бюрократические препятствия в системе государственных услуг. Кроме того, будут поддержаны социально уязвимые слои населения, в частности молодые родители и семьи с маленькими детьми, что облегчит их повседневные проблемы.
Введение системы обслуживания без очереди обеспечит населению больше удобств и эффективности при обращении в государственные учреждения. Это укрепит доверие между государством и гражданами, а также повысит качество предоставляемых услуг.