Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputatlari tomonidan muhokama qilingan yangi qonun loyihasi jamoat xavfsizligini ta’minlash va fuqarolarning osoyishtaligini mustahkamlashga qaratilgan. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
So‘nggi yillarda sovuq qurollarni noqonuniy ravishda jamoat joylarida olib yurish holatlari ko‘paygani ma’lum qilindi. Bu holat nafaqat huquq-tartibot organlari uchun, balki oddiy fuqarolar hayoti uchun ham jiddiy xavf tug‘dirmoqda.
Shu sababli, qonun loyihasida bunday huquqbuzarliklarni takrorlagan shaxslarga nisbatan jazolar kuchaytirilishi nazarda tutilgan. Masalan, oilaviy zo‘ravonlik yoki tazyiq qilganlarga qurol olish huquqi berilmaydi.
Bundan tashqari, bolalarga nisbatan zo‘ravonlik qilgan shaxslardan ichki ishlar organlari mavjud qurollarni vaqtincha musodara qilishi mumkin. Qonunda narkologik kasallikka chalingan shaxslarning majburiy davolanishi bilan bog‘liq qoidalar ham kiritilgan.
Endi hatto bir marta ma’muriy javobgarlikka tortilgan fuqaro sud qaroriga ko‘ra davolash muassasasiga yuborilishi mumkin bo‘ladi. Mutasaddilarning ta’kidlashicha, ushbu qonunning asosiy maqsadi huquqbuzarliklarning oldini olish, mahallalardagi kriminogen vaziyatni barqarorlashtirish hamda fuqarolarning hayoti va sog‘ligini samarali himoya qilishdir.
Jamoatchilik tomonidan bu tashabbuslar ijobiy baholanmoqda, chunki qonun tartibotini ta’minlash har bir inson xavfsizligini asrash demakdir. Qonun loyihasi birinchi o‘qishda deputatlar tomonidan ma’qullangan va endi qonunchilik jarayonining keyingi bosqichlarida ko‘rib chiqilishi rejalashtirilgan (manba: zamin.uz).

Подготовлен новый законопроект против незаконного оружия
Новый законопроект, обсужденный депутатами Законодательной палаты Олий Мажлиса, направлен на обеспечение общественной безопасности и укрепление спокойствия граждан. Об этом сообщает Zamin.uz.
В последние годы отмечается рост случаев незаконного ношения холодного оружия в общественных местах. Эта ситуация представляет серьезную угрозу не только для правоохранительных органов, но и для жизни обычных граждан.
Поэтому в законопроекте предусмотрено ужесточение наказаний для лиц, повторно совершающих такие правонарушения. Например, лицам, совершившим семейное насилие или давление, не будет предоставлено право на владение оружием.
Кроме того, органы внутренних дел могут временно изымать имеющееся оружие у лиц, совершивших насилие в отношении детей. В закон также включены правила, связанные с обязательным лечением лиц, страдающих наркологическими заболеваниями.
Теперь даже гражданин, привлечённый к административной ответственности один раз, может быть направлен в лечебное учреждение по решению суда. По словам ответственных лиц, основная цель этого закона — предотвращение правонарушений, стабилизация криминогенной ситуации в микрорайонах, а также эффективная защита жизни и здоровья граждан.
Общественность положительно оценивает эти инициативы, поскольку обеспечение правопорядка означает защиту безопасности каждого человека. Законопроект был одобрен депутатами на первом чтении и теперь планируется рассмотреть его на следующих этапах законодательного процесса (источник: zamin.uz).