Yuqori sinflarda sun’iy intellekt bo‘yicha maxsus darslar joriy etiladi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu orqali iqtidorli o‘quvchilarga yangi imkoniyatlar yaratilib, ularning kelajakdagi kasbiy rivojlanishi uchun sharoitlar kengaytiriladi. Ushbu qaror 2023-yil 9-sentyabr kuni Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida ta’lim sohasidagi islohotlar ijrosi va ustuvor vazifalarga bag‘ishlangan videoselektor yig‘ilishida e’lon qilindi.
Ma’lum qilinishicha, 2024-yildan boshlab 1-sinflar uchun axborot texnologiyalari darslari yo‘lga qo‘yilgan bo‘lsa, keyingi o‘quv yilidan yuqori sinflarda sun’iy intellekt bo‘yicha maxsus darslar ham taqdim etiladi. Bu dastur yoshlarning zamonaviy texnologiyalarni chuqur o‘zlashtirishiga va murakkab masalalarni hal qilish qobiliyatini oshirishga qaratilgan.
Mamlakatdagi 2000 sinfxonaga kompyuterlar o‘rnatilib, 6300 ta interfaol doska jihozlanadi. Ushbu ehtiyojlarni qondirish uchun zarur mablag‘lar davlat byudjetiga kiritilishi rejalashtirilgan.
Bundan tashqari, viloyatlarda iqtidorli o‘quvchilar uchun maxsus maktablar tashkil etiladi. Jumladan, axborot texnologiyalari bo‘yicha Al-Xorazmiy maktabi, muhandislik yo‘nalishi bo‘yicha Mirzo Ulug‘bek maktabi hamda tabiiy fanlar yo‘nalishida Ibn Sino maktabi filiallari ochiladi.
Ushbu maktablar tegishli texnika oliygohlariga nomma-nom biriktiriladi va bitiruvchilar oliy ta’lim muassasalarining 2-kursiga avtomatik qabul qilinadi. Shuningdek, 2026-yilda O‘zbekistonda ilk bor Markaziy Osiyo davlatlari doirasida xalqaro kimyo va informatika olimpiadalari o‘tkaziladi.
Bosh vazirga poytaxtda ushbu olimpiadalarni yuqori saviyada tashkil etish va tashkiliy jarayonlarni nazorat qilish topshirildi. Eslatib o‘tamiz, joriy yil boshidan O‘zbekiston o‘quvchilari xalqaro fan olimpiadalarida 195 ta medalga sazovor bo‘lgan.
Ular uchun jami 10 milliard so‘m, murabbiylar va o‘qituvchilarga esa 3,5 milliard so‘m miqdorida pul mukofoti ajratilgan (manba: uza.uz).

В старших классах начинаются уроки по искусственному интеллекту
В старших классах будут введены специальные уроки по искусственному интеллекту. Об этом сообщил Zamin.uz.
Это создаст новые возможности для талантливых учеников и расширит условия для их профессионального развития в будущем. Это решение было объявлено 9 сентября 2023 года на видеоселекторном совещании под председательством Президента Шавката Мирзиёева, посвящённом выполнению реформ в сфере образования и приоритетным задачам.
Сообщается, что с 2024 года для первоклассников будут введены уроки по информационным технологиям, а со следующего учебного года в старших классах также будут проводиться специальные уроки по искусственному интеллекту. Эта программа направлена на глубокое освоение молодёжью современных технологий и повышение способности решать сложные задачи.
В 2000 классных комнатах страны будут установлены компьютеры и оборудованы 6300 интерактивных досок. Для удовлетворения этих потребностей планируется выделение необходимых средств из государственного бюджета.
Кроме того, в регионах будут созданы специальные школы для талантливых учеников. В частности, филиалы школы Al-Khwarizmi по информационным технологиям, школы Мирзо Улугбека по инженерному направлению и школы Ибн Сины по естественным наукам будут открыты.
Эти школы будут напрямую связаны с соответствующими техническими вузами, а выпускники будут автоматически зачислены на второй курс высших учебных заведений. Также в 2026 году в Узбекистане впервые в рамках стран Центральной Азии пройдут международные олимпиады по химии и информатике.
Премьер-министру поручено организовать эти олимпиады в столице на высоком уровне и контролировать организационные процессы. Напомним, что с начала текущего года узбекские школьники завоевали 195 медалей на международных предметных олимпиадах.
Для них выделено в общей сложности 10 миллиардов сумов, а для наставников и учителей — 3,5 миллиарда сумов в виде денежного вознаграждения (источник: uza.uz).