O‘zbekistonda maktablarda xitoy tili o‘qitiladi
O‘zbekistonda oliy ta’lim muassasalari, texnikumlar va maktablarda endi rasmiy ravishda xitoy tili o‘qitila boshlaydi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda 9-sentyabr kuni Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida o‘tkazilgan videoselektor yig‘ilishida ma’lum qilindi. Yig‘ilish maktabgacha va maktab ta’limi sohasidagi islohotlar hamda kelgusidagi ustuvor vazifalarga bag‘ishlangan edi.
Prezident ta’kidlashicha, xitoy tilini o‘rgatish yoshlarni zamonaviy kasb-hunarlarga tayyorlash, ularga doimiy daromad manbaini yaratish va mamlakatda kambag‘allik hamda ishsizlikni kamaytirishga xizmat qiladi. Davlat rahbari yoshlarni kasb-hunarli qilish va ularning barqaror daromad topish imkoniyatini ta’minlash eng muhim vazifa ekanini qayd etdi.
Agar bu jarayon to‘g‘ri tashkil etilsa, mahallalarda kambag‘al va ishsizlar soni kamayadi. Shuningdek, O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasidagi hamkorlik doirasida energetika, geologiya, kimyo, transport, qishloq xo‘jaligi va suv resurslari sohalarida 35 milliard dollarlik istiqbolli loyihalar amalga oshirilishi rejalashtirilgan.
Ushbu loyihalarda texnologiyalarni yaxshi biladigan va xitoy tilini o‘zlashtirgan minglab malakali kadrlar zarur bo‘ladi. Shu maqsadda har bir viloyatda ikki tadan “O‘zbekiston – Xitoy ustaxonasi” tashkil etilishi ko‘zda tutilmoqda.
Ushbu markazlarda yoshlar xitoy tajribasi va zamonaviy texnologiyalar asosida kasb-hunarga o‘qitiladi. Hozirda oliygohlar, texnikumlar va maktablarda xitoy tilini o‘qitish uchun yuzdan ortiq til mutaxassisi va volontyorlar jalb qilinmoqda.
Bu tashabbus nafaqat ta’lim tizimini rivojlantirishga, balki yirik investitsiya loyihalarini muvaffaqiyatli amalga oshirish uchun zarur bo‘lgan kadrlarni tayyorlashga xizmat qiladi. Manba: zamin.uz

В Узбекистане в школах преподают китайский язык
В Узбекистане в высших учебных заведениях, техникумах и школах теперь официально начнут преподавать китайский язык. Об этом сообщил Zamin.uz.
Об этом было объявлено 9 сентября на видеоселекторном совещании под председательством Президента Шавката Мирзиёева. Совещание было посвящено реформам в сфере дошкольного и школьного образования, а также приоритетным задачам на будущее.
Президент подчеркнул, что изучение китайского языка способствует подготовке молодежи к современным профессиям, созданию для них постоянных источников дохода и снижению уровня бедности и безработицы в стране. Глава государства отметил, что одной из важнейших задач является профессиональное обучение молодежи и обеспечение их стабильным доходом.
Если этот процесс будет организован правильно, количество бедных и безработных в махаллях уменьшится. Кроме того, в рамках сотрудничества между Узбекистаном и Китаем планируется реализация перспективных проектов на сумму 35 миллиардов долларов в сферах энергетики, геологии, химии, транспорта, сельского хозяйства и водных ресурсов.
Для этих проектов потребуются тысячи квалифицированных кадров, хорошо владеющих технологиями и китайским языком. С этой целью в каждой области планируется создать по два «Узбекистан – Китай мастерских».
В этих центрах молодежь будет обучаться профессиям на основе китайского опыта и современных технологий. В настоящее время для преподавания китайского языка в вузах, техникумах и школах привлекаются более ста специалистов и волонтеров.
Эта инициатива служит не только развитию системы образования, но и подготовке необходимых кадров для успешной реализации крупных инвестиционных проектов. Источник: zamin.uz