Toshkent farmatsevtika instituti Tashkent Pharma Parkga ko‘chiriladi
Toshkent farmatsevtika instituti shahar markazidan tashqariga ko‘chirilishi mumkinligi haqida takliflar mavjud. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu taklifga ko‘ra, institut binosi Toshkent viloyatidagi “Tashkent Pharma Park” innovatsion farmatsevtika parki hududiga ko‘chiriladi. Bu loyiha Toshkent shahar hokimligi va Sog‘liqni saqlash vazirligi tomonidan ilgari surilmoqda.
Ular poytaxt markazidagi asosiy yer maydonida zamonaviy 5 yulduzli mehmonxona barpo etishni rejalashtirmoqda. Shuningdek, bu hududda 1000 o‘rinli avtoturargoh qurish ham ko‘zda tutilgan.
Toshkent farmatsevtika instituti 1937-yilda tashkil etilgan bo‘lib, asosiy binosi “Oybek” metro bekati yaqinida joylashgan. “Tashkent Pharma Park” farmatsevtika klasteri va Farmatsevtika tarmog‘ini rivojlantirish agentligi Zangiota tumanida, yuqumli kasalliklar shifoxonasi yonida faoliyat yuritadi.
Ushbu klaster va agentlik farmatsevtika sohasida ilmiy va zamonaviy texnologiyalarni rivojlantirishda muhim rol o‘ynaydi. Agar taklif amalga oshirilsa, poytaxt markazidagi eski binolardan samarali foydalanish va turizm salohiyatini oshirish imkoniyati paydo bo‘ladi.
Shu bilan birga, farmatsevtika sohasi shahar tashqarisida rivojlanishi uchun qulay sharoitlar yaratiladi. Bu tashabbus Prezident qarori loyihasiga kiritilgan va Strategik islohotlar agentligining rasmiy saytida e’lon qilingan (zamin.uz).

Ташкентский фармацевтический институт переезжает в Tashkent Pharma Park
Поступают предложения о возможном переносе Ташкентского фармацевтического института за пределы центра города. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно этому предложению, здание института будет перенесено на территорию инновационного фармацевтического парка «Tashkent Pharma Park» в Ташкентской области. Этот проект продвигается хокимиятом города Ташкента и Министерством здравоохранения.
Они планируют построить современный пятизвездочный отель на главном земельном участке в центре столицы. Также предусмотрено строительство парковки на 1000 мест в этом районе.
Ташкентский фармацевтический институт был основан в 1937 году, его главное здание расположено рядом со станцией метро «Ойбек». Фармацевтический кластер «Tashkent Pharma Park» и Агентство по развитию фармацевтической отрасли работают в Зангиатинском районе, рядом с инфекционной больницей.
Этот кластер и агентство играют важную роль в развитии научных и современных технологий в фармацевтической сфере. Если предложение будет реализовано, появится возможность эффективно использовать старые здания в центре столицы и повысить туристический потенциал.
В то же время будут созданы благоприятные условия для развития фармацевтической отрасли за пределами города. Эта инициатива включена в проект решения Президента и опубликована на официальном сайте Агентства стратегических реформ (zamin.uz).