O‘zbekistondagi kanallarga xalqaro mukofot berildi
Mamlakatdagi “Do‘stlik” va “Eski Tuyatortar” kanallari xalqaro irrigatsiya merosi sifatida e’tirof etildi. Bu haqda Suv xo‘jaligi vazirligi Axborot xizmati ma’lumot berdi.
2025 yil uchun beriladigan “WHIS Award” mukofoti 100 yildan ortiq vaqt davomida foydalanib kelinayotgan, tarixiy ahamiyatga ega gidrotexnika inshootlariga taqdim etiladi. Ushbu mukofot Xalqaro irrigatsiya va drenaj komissiyasi tomonidan beriladi.
“Do‘stlik” kanali Sirdaryo havzasida joylashgan bo‘lib, O‘zbekiston va Qozog‘iston hududlaridan o‘tadigan yirik transchegaraviy irrigatsiya obyekti hisoblanadi. Kanal orqali minglab gektar yerlar sug‘oriladi va qishloq xo‘jaligi rivojiga katta hissa qo‘shiladi.
“Eski Tuyatortar” kanali esa Zarafshon daryosida joylashgan ko‘p asrlik tarixiy gidrotexnika inshootidir. U yuzlab yillar davomida suv taqsimoti va qishloq xo‘jaligi uchun asosiy manba bo‘lib xizmat qilgan.

Международная награда была присуждена каналам в Узбекистане
Каналы «Достлик» и «Старый Туя-Тортар» в стране признаны международным наследием ирригации. Об этом сообщает Служба информации Министерства водного хозяйства.
Награда «WHIS Award» за 2025 год присуждается гидротехническим сооружениям исторического значения, которые используются более 100 лет. Эта награда вручается Международной комиссией по ирригации и дренажу.
Канал «Достлик» расположен в бассейне Сырдарьи и является крупным трансграничным ирригационным объектом, проходящим через территории Узбекистана и Казахстана. Через канал орошаются тысячи гектаров земель, что вносит значительный вклад в развитие сельского хозяйства.
Канал «Старый Туя-Тортар» — это многовековое историческое гидротехническое сооружение, расположенное на реке Зарафшан. В течение сотен лет он служил основным источником распределения воды и для сельского хозяйства.