Shuhrat Orifning yangi she’riy to‘plami Turkiyada taqdim etildi
O‘zbek adabiyotining nafis namunalaridan biri sifatida tanilgan shoir Shuhrat Orifning yangi she’riy to‘plami Turkiyada katta e’tibor bilan qarshi olindi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Konya shahrida o‘tkazilgan xalqaro anjuman doirasida uning “Mavi erk” nomli asari taqdim etildi. Ushbu to‘plam shoirning turli yillarda yozgan she’rlarini o‘z ichiga oladi va turk tiliga mashhur turkshunos olim Muxittin Gumush tomonidan tarjima qilingan.
Asar Turkiyaning poytaxti Anqarada joylashgan Edebiyat Ortamı Yayınları nashriyoti tomonidan chop etildi. Taqdimot marosimi “Mavlono ma’naviy merosi: XIV Xalqaro she’riyat anjumani” doirasida tashkil etilib, unda O‘zbekiston va Turkiyaning adabiy jamoalari ishtirok etdi.
Shoirning ijodi nafaqat turk tiliga, balki ingliz, ozarbayjon, qozoq, qirg‘iz, turkman va uyg‘ur tillariga ham tarjima qilinganligi ta’kidlandi. Shuhrat Orif o‘zining xalqaro miqyosdagi madaniy faolligi bilan ham e’tirof etilmoqda.
U Turkiy madaniyat xalqaro tashkiloti — TURKSOY tomonidan medallarga loyiq ko‘rilgan va ayni paytda TURKSOY Yozuvchilar uyushmasi a’zosi hisoblanadi. Ushbu mukofotlar uning adabiy mahorati va ijodiy ahamiyatini yanada oshirdi.
Mazkur she’riy to‘plamning Turkiya kitobxonlari orasida katta qiziqish uyg‘otishi va o‘zbek adabiyotining xalqaro maydondagi mavqeini mustahkamlashiga umid qilinmoqda. Manba: Zamin.uz.

Новый поэтический сборник Шухрата Арифа представлен в Турции
Новый поэтический сборник поэта Шухрата Арифа, признанного одним из изящных образцов узбекской литературы, был с большим вниманием встречен в Турции. Об этом сообщает Zamin.uz.
В рамках международной конференции, проходившей в городе Конья, была представлена его работа под названием «Mavi erk». Этот сборник включает стихи поэта, написанные в разные годы, и переведен на турецкий язык известным туркологом Мухиттином Гумушем.
Произведение было издано издательством Edebiyat Ortamı Yayınları, расположенным в столице Турции Анкаре. Церемония презентации была организована в рамках «Духовного наследия Мевляны: XIV Международного поэтического форума», в котором приняли участие литературные сообщества Узбекистана и Турции.
Отмечено, что творчество поэта переведено не только на турецкий, но и на английский, азербайджанский, казахский, кыргызский, туркменский и уйгурский языки. Шухрат Ариф также признан за свою международную культурную активность.
Он был удостоен медалей Международной организации тюркской культуры — TURKSOY и в настоящее время является членом Ассоциации писателей TURKSOY. Эти награды еще больше повысили его литературное мастерство и творческую значимость.
Ожидается, что данный поэтический сборник вызовет большой интерес среди турецких читателей и укрепит позиции узбекской литературы на международной арене. Источник: Zamin.uz.